14. február je od nepamäti známy ako deň Svätého Valentína. Čas, kedy sa páriky okolo celého sveta tešia so svojej lásky, vymieňajú si čokoládky a darčeky. Takto tomu ale vždy nebolo, poďme sa teda spolu pozrieť na menej známe fakty o valentínskom dni. 

 

1. Odkedy vôbec slávime tento sviatok?

Deň svätého Valentína bol oficiálne uznávaný ako sviatok už v piatom storočí rímskym pápežom Gelasiusom. Nebol to však ten istý sviatok, ktorý poznáme a milujeme dnes.

Bolo tomu až v stredoveku, kedy sa tento krásny deň začal spájať s láskou a to vďaka anglickej a francúzskej povere, že 14. februára sa začína vtáčie obdobie párenia.

2. A čo valentínky?

Najstaršia zachovaná valentínka patrila stredovekému vojvodovi Charlesovi v roku 1415. Mala formu básne a bola zaslaná počas jeho uväznenia v londýnskej veži.

Valentínske želania však boli populárne aj predtým. Avšak kvôli negramotnosti populácie, v tom čase nemali písanú formu.

3. Takže kvety boli populárne?

Nie! Aj keď darovanie červených ruží sa zdá ako samozrejmosť dnes, táto tradícia nebola popularizovaná až do 17. storočia!

Historické záznamy ukazujú, že človek ktorý zaviedol túto tradíciu bol švédsky kráľ
Charles II (Charlesovia asi majú romantiku v krvi), po tom čo sa našiel krásu kvetov počas jeho výpravy v Perzii.

Darovanie kvetov sa potom stalo symbolom lásky až vo viktoriánskej ére!

 4. A teraz niečo z prítomnosti!

Hneď po Vianociach, deň svätého Valentína je sviatok, kedy sa predá najviac sviatočných pozdravov.

V USA, je v priemere predaných 145 miliónov pozdravov. 

Možno by ste si mysleli, že najviac kartičiek dostávajú naše drahé priateľky a manželky, nie je tomu tak. Najobľúbenejšími sú učitelia a deti!

5. To najlepšie nakoniec!

Aký je lepší deň na položenie tej otázky ako deň dedikovaný láske?

Deň svätého Valentína je najpopulárnejším dňom pre zasnúbenie! Každý rok sa v tento čas zasnúbi viac ako 6 miliónov párov!

PRE VIAC ZÁBAVNÝCH LISTOV KLIKNI
>>>>TU<<<<

Valentín

Zdroj: history.com | Foto: pixabay.com