Globálne otepľovanie je hrozba, ktorá s potenciálne strašnými následkami ohrozuje ľadovce nielen na póloch zeme, ale napríklad aj na našom kontinente. Dôkazom sú topiace sa Alpy, ktoré vďaka tomu vydávajú na povrch časti príbehov histórie. Najnovšie tak dali svetu indické noviny z roku 1966. Ležali tam od čias leteckej havárie, počas ktorej na palube lietadla zahynulo všetkých 117 pasažierov.

Francúzska dedinka Charmonix je malebné miesto. Leží priamo pod najvyššou horou Európy, presláveným Mont Blanc. Krásny, no nebezpečný alpský masív si vyžiadal už množstvo životov, a to nielen vášnivých horolezcov.

K tragédii tu došlo aj v roku 1966, keď let 101 spoločnosti Air India mieriaci z Bombaja do Londýna pri klesaní na medzipristátie v Ženeve narazil do masívu neďaleko vrcholu Mont Blanc – takmer úplne na tom istom mieste, ako lietadlo tej istej spoločnosti v roku 1950. Haváriu neprežil vôbec nikto.

Od tých čias horolezci postupne nachádzajú nielen ľudské pozostatky, ale aj najrôznejšie suveníry z lietadla. Za najvzácnejší je považovaný box s drahými kameňmi objavený v roku 2013. Šťastný nálezca krabičku v hodnote takmer 250.000 eur odovzdal polícii.

Najnovší „úlovok”, ktorý vydal topiaci sa ľadovej, sú spomínané indické noviny. Na ich titulnej strane je dnes už historicky legendárna správa, že premiérkou Indie sa stala Indira Gándhíová. Nálezcom tohto skvostu je Timothée Mottin, majiteľ neďalekej reštaurácie, ktorý vlastní aj iné veci z havarovaného stroja. Noviny sú vraj vo výbornom stave, články v nich sú dokonca stále čitateľné. Timothée ich rovnako ako ostatné suveníry z letu vystaví vo svojom podniku.

Niekoľko ďalších nálezov z havárie si môžete pozrieť TU (pozor, nevhodné pre citlivé povahy)!

Zdroj: Dailymail.co.uk | Foto: Facebook, Pinterest, Tripadvisor, Twitter