Kontroverzný britský umelec menom Banksy je už dobre známy svojim netradičným prístupom k umeniu. Banksyho môžete poznať hlavne ako tvorcu takzvaného street artu – svoje diela totižto sprejuje na múry a steny na uliciach. Nejde však tak úplne o graffiti, za Banksyho dielami sa vždy objavuje i silná myšlienka a svojská filozofia!

 

Banksy sa odlišuje aj tým, že jeho diela sú svetovo uznávané ako naozajstné umenie a nie len obyčajný vandalizmus. Jeho staršie projekty osahujú aj také diela ako Dismaland, ktorého názov už napovedá, že sa jedná o paródiu známeho Disneylandu. V priestore dovolenkového rezortu v Anglicku vytvoril krátkodobú výstavu, ktorá mala byť práve temná verzia Disneylandu.

Zaútočil tým na konzumnú spoločnosť, plnú falošnej pozitivity a presladených verzií skutočnosti. V oficiálnej brožúre tejto udalosti dokonca návštevníkov víta v novom chaotickom svete, kde môžu uniknúť pred súčasným prístupom k umeniu, ktoré nemá hlbšiu myšlienku.

Od typického sveta umenia sa dištancuje aj v najnovšom kúsku, ktorý predviedol na dražbe svojho diela ‘Girl with Balloon’ v aukčnom dome Sotheby’s. Záujemcovia sa bili o to, aby tento exkluzívny kúsok mohli vlastniť práve oni, ale hneď po tom, čo padla najvyššia ponuka – 1.2 milióna eur, sa stalo niečo neskutočné. Obraz bol okamžite zoskartovaný! Šok a údiv na tvárach prítomných bol naozaj na nezaplatenie.

Banksy neskôr vydal video, kde vysvetľuje celý proces. Už dávnejšie vytvoril pre obraz svoj vlastný rám, v ktorého spodnej časti umiestnil skartovací mechanizmus, ktorý plánoval použiť ak by sa obraz niekedy ocitol v dražbe – čo sa nakoniec aj vyplnilo. Zatiaľ nie je jasné, akým spôsobom ho v správnom čase aktivoval, no hneď ako bol obraz označený za predaný, spustilo sa jeho skartovanie. Miliónový obraz tak skončil rozrezaný na kúsky!

View this post on Instagram

Going, going, gone…

A post shared by Banksy (@banksy) on

Alex Branczik, hlava súčasného európskeho umenia z celej situácie ostal v pomykove, pretože nikto zatiaľ nevie, čo to pre dielo znamená. Trochu vtipne to zhrnul slovami, že ich Banksy zrejme poriadne nachytal. Napriek tomu je to však jeden z najlepších britských umelcov, a aj skartovanie tohto kúsku je momentálne súčasťou zážitku z umeleckého diela. Rozhodnutie, či skartovanie diela hodnotu pridáva či uberá ale asi budeme musieť nechať na umeleckých odborníkoch.

Banksy sa však vyjadril jasne – pekne skritizoval celú podstatu aukcií a tiež predaja diel za obrovské, a často nafúknuté ceny. Identita osoby, ktorá obraz kúpila neboja zverejnená a zatiaľ ani informácia, či za dielo bude musieť aj napriek jeho poškodeniu zaplatiť, veríme však, že ho celá situácia zrejme nepotešila. Tajomný umelec Banksy teda zase raz rozvíril vody v umeleckých kruhoch a mal odvahu aj na jasnú kritiku. Aj keď si myslíme, že sa pravdepodobne na celej kontroverzií niekde v úzadí určite smeje popod fúzy.

Zdroj/Foto: instagram.com, theguardian.com, bbc.com, thisiscolossal.com

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.