Nezhody medzi vládnymi koaličnými stranami sa v posledných dňoch stali najdiskutovanejšou témou na Slovensku. Spôsobil ich premiér Igor Matovič, ktorý poza chrbát partnerov nakúpil neregistrovanú vakcínu Sputnik V. Minister hospodárstva Richard Sulík spolu s predsedkyňou politickej strany ZA ĽUDÍ Veronikou Remišovou, žiadajú o rekonštrukciu vlády. Aký postoj k tejto situácii zaujal samotný premiér, odhadujú politológovia Jozef Lenč a Radoslav Štefančík.

„Variant potenciálnej pomsty je z hľadiska skúseností s Igorom Matovičom a aj z toho, čo o ňom hovorí Richard Sulík, asi najpravdepodobnejším. Ja osobne si myslím, že sa bude chcieť pomstiť. A ak hovoríme o pomste, tak to určite nie je odstúpenie, ale skôr realizácia nejakých krokov proti tým, ktorí sa vzbúrili,“ uviedol Lenč s tým, že by ho vôbec neprekvapilo, keby premiér odvolal Sulíka z postu ministra hospodárstva.

„Odvolanie Krajčího veľmi nehrá do konceptu jeho správania. V jeho očiach by to znamenalo potvrdenie, že on alebo niekto, komu veril, urobil chybu a to si myslím, že nie je Matovič ochotný urobiť. Ale ak by chcel udržať koalíciu tak, ako je, a nejakým spôsobom upokojiť nálady, tak by to bolo rozumné,“ dodal priamo politológ.

Svoj názor na aktuálnu situáciu medzi politikmi vyjadril aj Radoslav Štefančík, podľa ktorého sa premiérove kroky predpovedajú veľmi ťažko. „Niektorí hovoria, že je veľmi pomstychtivý, ale video, ktoré zverejnil v stredu večer, naznačuje, že chce, aby táto vládna koalícia pokračovala. Na druhej strane si vo videu neodpustil, aby vinu za vznik tejto krízy hodil na plecia Sulíka a Remišovej.

Myslím, že aj jeho štvrtkové vyjadrenia ohľadne vrátenia Sputnika hovoria, že nechápe, kvôli čomu kríza vznikla. Že to nie je kvôli samotnej vakcíne, ale kvôli jeho štýlu komunikácie a politického štýlu rozhodovania. Vzhľadom na to, že Sulík ani Remišová nikdy otvorene nepovedali, že požadujú výmenu predsedu vlády, si viem predstaviť, že sa vymenia niektorí ministri. Matovič možno pripustí výmenu Mareka Krajčího, ale bude za to chcieť hlavu niekoho iného, myslí si odborník o premiérovi, ktorého označil ako neriadenú strelu.

Zdroj: cas.sk | Foto: IG/richard_sulik