V piatok podvečer v mnohých mestách Slovenska a sveta vyšli ľudia do ulíc, aby vyjadrili solidaritu rodinám zavraždených snúbencov Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a jasné NIE, systému, ktorý neochránil život tohto investigatívneho novinára a jeho priateľky. V Prešove predstúpila pred dav i matka popravenej Martiny! Z jej slov sa vám budú do oči tisnúť slzy!

 

Ján a Martina, sú akoby novodobými mučeníkmi, ktorí museli stratiť svoj život, aby sa konečne zburcoval národ. Obaja sa stali symbolom boja za slušné Slovensko a ich krutý životný príbeh vyhnal do ulíc obrovské masy ľudí. Stalo sa tak vôbec po prvýkrát od nežnej revolúcie a ani tentoraz nie je ďaleko od spadnutia vlády.

Pani Zlatica Kušnírová predstúpila pred asi 7 000 účastníkov prešovského zhromaždenia a  so slzami v očiach a trasúcim sa hlasom sa poďakovala ľuďom na Slovensku aj v zahraničí za spolupatričnosť v zármutku a zároveň ich poprosila, aby im spravodlivosť a nezávislé vyšetrenie ohavnej vraždy nebolo ľahostajné.

K neľahkému rozhodnutiu verejne vystúpiť  ju nepriviedla sláva, ako jej mnoho neprajníkov pripisuje, ale snaha nájsť TOHO, kto stojí za ich bezcitnou popravou. Tú bolesť zo straty dieťaťa vie totiž pochopiť len ten, kto ju prekoval.

Veď ešte pred pár dňami sa spolu veselo rozprávali o ich svadbe, ktorá sa mala uskutočniť už v máji, no namiesto svadobnej veselice sa teraz obe dotknuté rodiny topia v slzách. Oboch mladých snúbencov len nedávno pochovali a bolesť zo straty dieťaťa je ešte čerstvá. A navyše skutočnosť, že ich vrah sa ešte slobodne pohybuje po svete im nedovoľuje ani spať.

Poukázala i na to, že sa jej nepáči akým smerom sa celá táto situácia uberá a že to naberá až politický charakter. Tieto súboje o moc ju nezaujímajú, ona chce iba spravodlivosť pre svoje zavraždené deti!

Pani Zlatica vo svojom príhovore spomenula aj toto: ,, V súvislosti s vyšetrovaním mám viacero pochybností, pretože od začiatku vyšetrovania je celý proces ešte viac komplikovaný, ako na začiatku. Do vyšetrovania sa angažovali ľudia, ktorí tam nemajú žiadnu kompetenciu. Napríklad šéf protikorupčnej jednotky, patológ na miestne činu, mal tam byť súdny lekár alebo forenzný technik,” uviedla zronená matka zavraždeného dievčaťa.

„ Aj výroky politikov, ktorí sa potia a neodpovedajú na otázky, sú dôkazom toho, že pochybili a nemajú byť na svojich miestach. Trvám na tom ako matka zavraždenej dcéry,” povedala. Ďalej pokračovala zo zlomeným hlasom a opísala jednu z najhorších situácii a to okamih,  keď im polícia odpečatila dom vo Veľkej Mači.

„Keby ste videli tú preliatu krv, krv Janka a Martiny. To bolo niečo hrozné a práve pre túto krv im nedám pokoj a preto vás všetkých prosím, aby ste nás podporili,” povedala so slzami v očiach. Na to sa ozval súdržný potlesk ľudí z námestia.

Najhoršie je, že celé vyšetrovanie je až príliš komplikované a plné pochybnosti. Pani Kušnírová neverí, že prebieha tak, ako by malo.

,,Ak by im skutočne záležalo na vyšetrení vraždy Janka a mojej Martiny, mali byť od začiatku na mieste činu kompetentní, pitvu mal robiť expert, neoprávnené osoby nemali na mieste činu čo robiť. Aj výroky politikov, ktorí sa potia a neodpovedajú na otázky, sú dôkaz toho, že pochybili a nemajú byť na svojich miestach, aspoň kým sa toto všetko nevyšetrí. Trvám na tom, ako matka zavraždenej dcéry,” uviedla vo svojej reči a svoje verejné vystúpenie ukončila úryvkom piesne Kto za pravdu horí.

Táto odvážna žena sa nevzdá a bude bojovať až pokým nenájde vraha, ktorý stojí za touto tragédiu. Snáď potom sa už konečne aj pokojne vyspí!

Celý príhovor pani Kušnírovej!

Zdroj/Foto: Instagram, cas.sk, tvnoviny.sk, facebook, youtube