O „nepotopiteľnom“ Titanicu vie prakticky celý svet, a to predovšetkým vďaka rovnomennému filmu z roku 1997, ktorý režíroval James Cameron a hlavné postavy si zahrali Leonardo di Caprio a Kate Winslet. Jedna z najväčších dopravných tragédii v histórii ľudstva ale zaujíma dodnes milióny Ľudí.
Mnohí sa stotožňujú dokonca s konšpiračnými teóriami o úmyselnom potopení sa lode, ktoré sa opierajú o pomerne zaujímavé fakty a indície. O tých si ale dnes písať nebudeme. Napadlo vám ale niekedy, koľko stáli v roku 1912 lístky na takú premiérovú plavbu dovtedy najväčšej záoceánskej lodi všetkých čias?
Ak si myslíte, že to nebola lacná záležitosť, máte pravdu. A to dokonca ani v najnižšej triede. Nehovoriac o 1. triede, v ktorej bolo ešte niekoľko „extra“ luxusných kajút pre najzámožnejších cestujúcich. Predsa len, mala to byť slávna premiéra luxusného parníka, na čom si dali dizajnéri záležať. Hovorí sa, že najluxusnejšie „apartmány“ boli vybavené luxusom prevyšujúcim špičkové hotely.
A keďže aj v tej dobe sa boháči, ako bolo ukázané aj vo filme, veľmi radi vychvaľovali a kvôli prestíži ukazovali, nie je čudné, že boli ochotní za jedinú plavbu v najluxusnejšej kajute zaplatiť sumu, z ktorej sa vám zatočí hlava. Po zohľadnení inflácie a prepočte z libier na eurá totižto „tí najbohatší“ zaplatili v prepočte cca 50 tisíc eur!
Tie obyčajné lístky do 1. triedy boli lacnejšie, a síce, ich cena začínala na 30 librách, čo sa rovná dnes približne 3700 eurám. V druhej triede stáli lístky v prepočte a po zohľadnení inflácie od 1700 eur a do najnižšej (tretej) triedy sa dali zakúpiť lístky od siedmych libier, čo by bolo dnes niečo cez 800 eur.
Len dodáme, že nadšenci sa mohli odviesť TItanicom aj za 1 libru (teda dnes cez 100 eur), avšak len medzi európskymi prístavmi, kde loď naberala pasažierov pred prvou a zároveň poslednou plavbou cez Atlantik.
Zdroj: BBC.com | Foto: Pixabay