Bolesť hlavy je veľmi nepríjemná vec, ktorá nám neraz skazí deň. Príčin bolesti môže byť viacero, avšak chronická bolesť hlavy tzv. migréna sa človeku vracia častejšie a bolesti sú niekedy na nevydržanie.

Vedci zisťovali príčiny a následne najvhodnejšie formy liečenia migrény, ktoré sa zaobídu najmä bez silných liekov. V časopise JAMA international medicine sa píše zaujímavé ich zistenie, že najväčším spúšťačom silnej migrény je stres.

„V dnešnej dobe sa na zmiernenie bolesti spôsobenej migrénou používajú silné lieky. My sa snažíme nájsť niečo preventívne, čo by nezaťažovalo organizmus, ľudia by sa tomu mohli relatívne zadarmo venovať a predchádzalo by to bolesti, nie len ju liečili už keď nastúpi,“ uviedli vedci.

Je dokázané, že práve stres zhorší bolesti hlavy natoľko, že migréna nezmizne ani po celom dni. „Zníženie hladiny stresu pomáha pri migrénach, to sa nám podarilo dokázať. Ľudia by sa mali pravidelne venovať pohybu, zdravej strave, pokojne aj zmeniť prácu, ak v nej denne prichádzajú do stretu s vypätými situáciami a tlakom,“ píše sa v štúdii s tým, že už 30 pravidelných minút každý deň aktívneho pohybu, či meditácie alebo jogy výrazne zmierni migrénu. Ak tento článok čítate tí, ktorí trpia migrénami, skúste tieto odporúčané triky.

 

Zdroj: dobrenoviny.sk | Foto: Pixabay.com