Eva De Bleeker omylom zverejnila tajné informácie týkajúce sa cien vakcín proti koronavírusu smerujúcich do Európy. Ceny sú diametrálne odlišné, koľko stojí tá naša od spoločnosti BioNTech/Pfizer?

Štátnej tajomníčke pre rozpočet a ochranu spotrebiteľa v belgickej vláde Eve De Bleekerovej sa podaril preklep, ktorý neunikol očiam médií. Na sociálnej sieti Twitter uverejnila prehľad cien všetkých výrobcov vakcín proti Covid-19 smerujúcich do európskych štátov.

Po chvíli však tajomníčka na podnet belgického ministra zdravotníctva príspevok musela odstrániť a vraj išlo o chybu v komunikačnom tíme. „Na základe zmlúv medzi Komisiou a výrobcami vakcín sú ceny dôverné,“  uviedla komisárka Európskej únie pre zdravie Stella Kyriakides. Únik týchto dôverných informácii, ktoré nikdy nemali byť verejnosti zverejnené, pravdepodobne prinesú množstvo komplikácií.

Cena za vakcínu spoločnosti AstraZeneca je najnižšia 1,78 eura. Vakcína Johnson & Johnson stojí 8,50 USD, Sanofi/GSK 7,56 eur. Spoločnosť  BioNTech/Pfizer, ktorou budú očkovaní už pravdepodobne 26. decembra 2020 aj Slováci, má stáť 12 eur, CureVac 10 eur a cena vakcíny spoločnosti Moderna je 18 dolárov.

Zdroj: MZSR, Twitter/Apotheek Valkenburg, Facebook/michalwiezikspolu