Hoci si vieme vďaka zachovaným predmetom, zápiskom či moderným počítačovým rekonštrukciám predstaviť, ako asi žili naši dávni predkovia, veľká časť ich životov pred nami zostane navždy zakrytá hmlou času. O to viac nás vždy prekvapí, keď vedci objavia niečo nové.

Veľkým prekvapením pre niektorých z nich musel byť aj výsledok CT skenu istej 1000 rokov starej čínskej sochy Buddhu. Tá bola za záhadných okolností prevezená do Holandska, kde si ju kúpil súkromný zberateľ a chcel ju dať zreštaurovať. Vďaka tomu sa zistilo, že v jej vnútri odpočíva kostra mnícha menom Liuquan.

Jeho identita bola zistená vďaka látke popísanej čínskymi znakmi, na ktorej sedel. Zaujímavé je aj to, že múmia je v soche uložená bez orgánov a predpokladá sa, že mních sa za života čiastočne mimifikoval sám. Táto tradícia bola vo východných krajinách pred 1000 rokmi pomerne bežná – zahŕňala jedenie špeciálnej stravy, ako aj pitie jedovatých čajov, aby bolo telo po smrti telo príliš toxické pre červy.

Tých pár mníchov, ktorí boli tento extrémne náročný proces schopní dotiahnuť do konca, boli veľmi vážení. Telo spomínaného Liuquana bolo pravdepodobne ešte 200 rokov po jeho smrti vystavené a uctievané, až neskôr ho zaliali do krásnej sochy.

Keď informáciu v krátkom znení zverejnila stránka Zaujímavý svet, spustila tým vlnu komentárov plných čierneho humoru. Niektoré z ľudových vtipov v sebe dokonca dokázali využiť osobu známej herečky Zdenky Studenkovej!

Komentáre si môžete prečítať v priložených obrázkoch:

Zdroj: Edition.cnn.com | Foto: Facebook/Jaroslav Kaščák, Zaujímavý svet