Už včera sme vás informovali o tom, že všetci tí, ktorí majú voči banke záväzky, si ich budú môcť predĺžiť minimálne od 6 až 9 mesiacov. Dnes na tlačovej konferencii predstavil ďalšie novinky samotný premiér, a to po dohode so zástupcami bankového sektora. 

Áno, banky budú odkladať splátky. Musíte ale splniť isté podmienky a podať si žiadosť písomne alebo elektronicky. Na tlačovej konferencii o tom informoval Igor Matovič a minister fincancií Eduard Heger, ktorý sa dohodol so zástupcami bánk na zmenách pri splácaní úverov.

Dobrou správou je, že aj keď si splátku odložíte, nebudete evidovaný v registri neplatičov a nebudete mať tak problém pri vybavovaní ďalšej pôžičky, úveru či hypotéky.

Čo je podmienkou?

Jedinou podmienkou je, nesmiete byť v omeškaní so splácaním úveru viac ako 30 kalendárnych dní ku dňu doručenia žiadosti, a nesmiete dlhovať viac ako 100 eur pri inom úvere u toho istého veriteľa.

„O odloženie splátok môžu požiadať klienti bánk, ktorými sú fyzické osoby, živnostníci a malé a stredné podniky, ktoré majú do 250 zamestnancov. Žiadosť môže podať ktorýkoľvek z dlžníkov úveru. Cieľom je aby žiadosť mohla podať nielen osoba, ktorej bol úver poskytnutý, ale aj spolužiadateľ,“ dopĺňa ministerstvo.

Limit na bezkontaktné platby mal zvýšiť z doterajších 20 eur na 50 eur tiež kvôli sprísneniu hygienických opatrení v súvislosti so šírením koronavírusu.

Tlačová beseda o dohode s bankami:

Foto: Facebook | Zdroj: TK | Video: YouTube/ HN televízia