Vo Fínsku sa objavil nový variant koronavírusu, s označením Fin-796H. Nateraz ešte nie je známe, či je tento variant infekčnejší ako doteraz objavené varianty. Všetko má preukázať a potvrdiť prebiehajúci výskum, informoval o tom vo štvrtok telerozhlas YLE.

“Variant bol objavený u pacienta minulý týždeň, takže podrobnosti o infekčnosti a potenciálnej rezistencii tohto kmeňa voči vakcínam zatiaľ nie sú známe,” cituje YLE výskumníčku Taru Meriovú. Vedci z laboratórií v Helsinkách uviedli, že variant Fin-796H vykazuje zopár mutácií, ktoré sa objavili v britskom a aj juhoafrickom variante a v tejto kombinácií vytvárajú istý jedinečný variant.

Podľa vedcov PCR testy tento nový variant nemusia tak dobre rozpoznať, pretože hľadajú konkrétne genetické sekvencie v RNA zatiaľ existujúcich variantoch. “Nemáme nijaké presvedčivé dôkazy o tom, že by bol tento nový kmeň nákazlivejší alebo mal vplyv na imunitu ľudí, ktorí sa už nakazili vírusom alebo boli zaočkovaní,” poznamenal YLE v stredu večer. K tomuto novému objavu sa vyjadrí aj fínsky zdravotnícky inštitút THL.

Zdroj: dnes24.sk | Foto: pixabay.com