Situácia okolo koronavírusu je na Slovensku čoraz vážnejšia. Každým dňom vznikajú nové ohniská nákazy, medzi ktoré zapadli už aj kostoly. Biskupstvá začali okamžite konať a vydali vlastné reštrikcie!

Druhá vlna pandémie koronavírusu nás valcuje v plnom prúde. Na Slovensku pribúda čoraz viac pozitívnych pacientov a nových ohnísk nákazy. Ústredný krízový štáb donedávna apeloval najmä na hromadné podujatia, bary, či diskotékové kluby, v ktorých sa mal koronavírus šíriť najviac. Hneď na to sa na zoznam najväčších zdrojov nákazy dostali svadby, či iné oslavy, no teraz prišli na rad aj kostoly.

V kostoloch, kde sa denne stretáva desiatky kresťanov, často s nie správne nasadeným rúškom, vznikli doposiaľ dve neznáme ohniská nákazy a dokopy ochorelo už 60 ľudí. Vážnosť situácie prinútila biskupstvá okamžite konať. Spolu s ministerstvom zdravotníctva a Úradom verejného zdravotníctva vydali súbor opatrení, ktoré budú platiť až do odvolania.

Aj na svätých bohoslužbách bude platiť semafor! „Čo sa týka počtu osôb pri bohoslužbách, pre kostoly v žltej a červenej zóne platí pravidlo zachovania odstupov medzi veriacimi na spôsob „šachovnice“ – tak pri sedení ako aj pri státí – samozrejme, s výnimkou členov tej istej domácnosti, tak ako to bolo aj pri prvej vlne koronavírusu. Konkrétny počet je teda limitovaný dimenziami chrámu,“ informujú biskupi.

Opatrenia týkajúce sa svätých bohoslužieb si môžete prečítať tu:

Zdroj: tkkbs.sk