Potravinové reťazce často upozorňujú občanov na nebezpečné výrobky, ktoré sťahujú z predajne a ani jeden z najobľúbenejších reťazcov obchodov na Slovensku nie je výnimkou. Štátna veterinárna a potravinová správa Slovenskej republiky (ŠVPS SR) upozornila na možnú hrozbu na trhu!

 

Obľúbený výrobok síce bol stiahnutý z predaja, no je tu možnosť, že ste si ho stihli zakúpiť. Túto nebezpečnú pochutinu našla potravinová inšpekcia v známom slovenskom supermarkete Coop Jednota, tradičná kvalita. Presnejšie povedané ide o sušené hrozienka 150 gramové, ktoré väčšina z nás používa ako dochucovadlo rôznych jedál.

Inšpekcia potvrdila, že v 2 odobratých vzorkách výrobku “Coop Jednota Tradičná kvalita” Hrozienka, á 150g s dátumom spotreby 31.8.2018, L:1872, (výrobca: KRUP s.r.o., Švermova 45, 974 04 Banská Bystrica) bola v kontrolovanom znaku prekročená maximálna hodnota obsahu Ochratoxínu A (12,33 µg/kg a 14,46 µg/kg) nad limit (max. = 10,00 µg/kg). Výrobok síce nebol po dátume spotreby, no našli sa v ňom nebezpečné látky pre náš organizmus.

Pýtate sa, čo je Ochratoxín A? Ide o veľmi nebezpečné látky, ktoré majú rakovinotvorný pôvod. Môžu byť extrémne karcinogénne a poškodzujú obličky a pečeň.

Zdroj/Foto: facebook