zatmenie slnka vcely

Zatmenie Slnka je udalosťou, ktorá by akoby na krátku chvíľu zastavila čas na Zemi. Tento úkaz ovplyvňuje nielen ľudí, ale aj chovanie všetkých živočíchov na našej planéte. Výnimkou nie je ani hmyz a to konkrétne včely. Ich správanie počas zatmenia Slnka prekvapilo aj samotných vedcov!

 

Už v minulosti vedci zistili, že počas zatmenia Slnka sa zvieratá správajú akosi čudne. Napríklad také vtáky, alebo ryby sa na tento výnimočný okamih úplne zastavia a nevykonávajú žiaden pohyb. Šimpanzy, podobne ako ľudia, sa zoskupia a spoločne sledujú svetelné divadlo. Pavúky naopak začnú panikáriť a doslova roztrhajú svoje siete. A ako sa chovajú také včely? To prekvapilo aj samotných výskumníkov.

O tom, čo robia počas zatmenia Slnka včely, vedci pred rokom nemali žiadne informácie. Až počas minuloročného úplného zatmenia Slnka, ktoré sa konalo v Severnej Amerike, sa univerzita v Missouri odhodla pre rozsiahly výskum tajomného fenoménu.  Výskumu sa zúčastnilo vyše 400 odborníkov a výsledky skúmaní ich neskutočne prekvapili.

vcely

„Na základe informácií z rôznych literárnych zdrojov sme predpokladali, že aktivita včiel bude pri ubúdaní slnečných lúčov klesať a absolútne minimum dosiahne pri maxime úplného zatmenia. Neočakávali sme však, že zmena správania včiel bude tak náhla a včely budú pokračovať v lietaní, až kým zrazu celkom nezastanú.“ uviedla výsledky výskumu Candace Galen z univerzity v Missouri. Zo 16 pozorovacích staníc tak vedci zachytili len jednu lietajúcu včelu, ostatné pri zatmení Slnka akoby zamrzli v čase.

Zdroj: sciencealert.com | Foto: pixabay