Biochemik a odborník na vedu Pavol Čekan na svojej sociálnej sieti dnes potešil mnohých Slovákov. Svojim zhrnutím najnovších zistení posledných dní dáva nádej, že ak sa pandemická situácia bude vyvíjať podobným tempom, leto bude skvelé!

Vedec na základe počtu hospitalizovaných v nemocniciach, ktorých je už pod tisíc, a klesajúcich prípadov pozitívnych ľudí chcel naznačiť ľudom, že vakcinácia má zmysel a začína učinkovať. Ako pozitívum považuje ochotu ľudí sa očkovať, čo dokazuje už aj veková hranica od 45-ročných, ktorá možno tento týždeň klesne na 40. Na Slovensku je už viac ružových okresov, to znamená, že sa postupne môžu začať vracať do škôl všetci stredoškoláci, uvoľňujú sa aj jednotlivé kultúrne podujatia a tréningy s obmedzeným počtom osôb, atď.

„Inými slovami, ak sa zaočkujeme, tak nielen chránime seba pred ťažkým priebehom infekcie, ale zároveň znižujeme šírenie vírusu, čím chránime aj našich blízkych a ostatných ľudí,“ vysvetľuje Čekan s tým, že pandemická situácia sa zlepšuje aj v okolitých krajinách a celej EÚ, ak tento trend bude pokračovať aj v ďalších týždňoch, Európa bude počas leta bezpečná a hranice sa otvoria.

„Aj napriek týmto super správam, ak chceme mať príjemné a pokojné leto, buďme stále opatrní a zodpovední. Chráňme sa pred vírusom, znižujme mobilitu (ak je to v našich možnostiach), stretávajme sa vonku alebo vo vetraných miestnostiach, dodržujme ROR, poďme sa zaočkovať, atď. Všetci si potrebujeme od pandémie vydýchnuť, ktorá je, ako dobre vieme, veľmi dynamická a vrtkavá. Nesmieme si to teraz pred letom pokaziť,“ odkazuje Pavol Čekan.

Zdroj: Facebook//pavol.cekan/ Foto: Pixabay.com