Notoricky známa situácia. Preplnený autobus, v ktorom sa vedú boje o sedadlo, no keď vstúpi dôchodca, je morálnym zvykom pustiť ho sadnúť, a to z objektívnych príčin. Vedci z Oxfordu ale prišli na to, že to nie je práve najsprávnejšie riešenie. Vraj tým dôchodcovia viac utrpia, ako sa im pomôže. Pozrite sa prečo!

 

Štúdia sa objavila v British Medical Journal a vyvracia zaužívané zvyklosti. Oxfordskí vedci si stoja za tým, že hoci je vo vyššom veku vhodné šetriť sa, dôchodcovia majú tendenciu vzdávať sa takmer každého pohybu, čo nie je vhodné pre ich zdravie.

Státie v autobusoch práve preto vidia ako vhodnú variantu na to, aby sa im nedrastickým spôsobom dostalo vhodného cvičenia. Držaním sa tyčí alebo opretím o okno si počas jazdy jemne cibria svalstvo a zvyšuje sa aj ich koncentrácia. Podobné je to aj pri chôdzi po schodoch. Ak sú starší ľudia na tom tak, že to zvládnu, nemali by sa takéhoto blahodárneho pohybu vzdávať.

Možno to znie na prvý pohľad ako hyenizmus, no v konečnom dôsledku je to argument, ktorý rozhodne stojí za úvahu. Čo vy na to? Najbližšie máte aspoň trefnú výhovorku na to, ak sededlo dôchodcom neuvoľníte!

Zdroj/Foto: thesun.co.uk, independent.co.uk, metro.co.uk, pixabay, facebook