Kolonizovať iný vesmírny objekt je snom ľudí možno už celé veky, no reálnejšie sa o niečom takom môže uvažovať až v posledných desaťročiach. V súčasnosti najmä vizionár Elon Musk plánuje nielen prvý pokus priviesť ľudskú posádku na Mars, ale vytvoriť tam aj nejakú základňu.

Ak ste videli film The Martian (Marťan), kde si hlavnú úlohu zahral Matt Damon, ktorý dokázal sám prežiť dlhšiu dobu na Marse a dokonca si začal pestovať plodiny, možno ste sa pozastavili nad tým, či by bolo niečo také vôbec možné. Je totižto známe, že na Marse sú oveľa extrémnejšie výkyvy teplôt, vietor tam dosahuje vyšších rýchlostí, a predovšetkým, v súčasnosti nie sú poznatky o tom, že by na ňom bola voda.

Tím francúzskych matematikov sa ale na základe najrôznejších (a veľmi komplikovaných) predpokladov, hypotéz, vzorcov, výpočtov, atď pokúsil dospieť k výsledku, koľko ľudí by bolo potrebných na to, aby bolo aspoň teoreticky možné pripraviť podmienky pre život na inej planéte (napr. na Marse). Vskutku šialenými počtami dospeli k záveru, že ak by všetko išlo viac-menej podľa predpokladov, na kolonizáciu Marsu by stačilo 110 ľudí. Každý z nich, resp. každá skupina ľudí by mala na starosti určitú úlohu. Jedna by sa starala o výrobu kyslíka, ďalšia o výstavbu základní, iná o vytvorenie podmienok pre pestovanie plodín atď.

Môže byť niečo také vôbec reálne? Nielen Musk tomu verí, veď obrovské milióny už venoval do výskumu a v roku 2024 by chcel vyslať početnú skupinu pozemšťanov na Mars. Ten je od Zeme minimálne 54 miliónov kilometrov (čo jepribližne 130-krát ďalej ako Mesiac). Podarí sa ľudstvu taká šialená vízia? A ak áno, v akom časovom horizonte?

Zdroj: Nature.com | Foto: Twitter, Pixabay