Existujú úkazy a veci, ktoré sú od nás možno vzdialené stovky svetelných rokov, no vďaka škole a troche samoštúdia ich vieme ľahko objasniť. A potom sú tu také, čo sa nám dejú priamo pred očami, no často o nich takmer nič netušíme. Vedeli ste napríklad, že mydlo nepoužívame preto, aby sme zlikvidovali baktérie na našich rukách? Alebo že aj včely sa môžu opiť? Naozaj je to tak!

Oda Mamen je biotechnologička, ktorej veľkým hobby je ilustrovať vedecké fakty a vtipnou cestou ich tak približovať širokej verejnosti. Dnes vám prinášame sedem z jej nádherných obrázkov, ktoré opäť raz trocha obohatili naše vedomosti. Zvedaví? Tak poďme nato!

(Preklady textov nájdete pod obrázkami.)

1. Odkiaľ pochádza kyslík, ktorý dýchame?

– Smutné mikroskopické zvuky –

Najmenej polovica kyslíka vyprodukovaného na Zemi pochádza z oceánu, za čo vďačíme fytoplaktónu. Aj tak si však rastliny zvyknú privlastniť všetky zásluhy!

2. Smrtiaca dávka krásy

Botox je v skutočnosti neurotoxín, ktorý spôsobuje botulizmus – paralyzujúce a smrteľné ochorenie spôsobené baktériou Clostridium botulinum.

3. Skutočný účel umývania rúk

Ruky si neumývame mydlom preto, aby sme zabili mikroorganizmy, ale aby sme sa uistili, že sa odlepia z povrchu našej kože. Vďaka mydlu ich totiž ľahšie spláchneme. Používanie antibakteriálnych mydiel nám pritom nezaručuje žiadne špeciálne “služby” navyše.

4. Včelia párty

– Choď domov, Wendy, si opitá! – Ale toto JE môj domov! – Odbzukni!

Včely sa môžu opiť z vykvaseného nektáru. Takéto robotnice následne strážcovia nepustia do úľa, pretože nechcú, aby bol med cítiť po alkohole.

5. Pozor na vypuklé viečko na pohári!

Nikdy nejedzte nič z pohára alebo plechovky, ktorá má vypuklé viečko. Práve vypuklosť signalizuje, že vo vnútri je baktéria produkujúca plyny, jedlo je teda pokazené.

Jedna takáto baktéria, konkrétne už spomínaná Clostridium botulinum, spôsobuje botulizmus (otravu jedlom), ktorý nás môže paralyzovať a dokonca zabiť!

Jedlo pritom môže byť kontaminované bez toho, aby to na ňom bolo akokoľvek vidno. Pri domácom zaváraní tak buďme poriadne opatrní!

6. Podivné rodinné vzťahy

– Ps, kto je ten týpek?

Snežné leopardy majú v skutočnosti viac spoločného s tigrami, než s leopardami.

7. Kto dal tie chipsy do môjho vzduchu?!

Mať kopu vzduchu vo vrecku s chipsami môže byť poriadna otrava, pravdou však je, že slúži ako ochrana chipsov pred rozdrvením. Nikto predsa nechce zemiakové vločky!

Pre viac info nás sledujte na Facebooku 
>>> TU <<<!

Zdroj/Foto: Boredpanda.com