Vyzerá to tak, že peňaženky Slovákov sa čoskoro trochu odľahčia. Ak vás nebaví dlhé čakanie v bankách či obchodoch kvôli veľkému množstvo drobných, máme pre vás dobrú správu!

 

Zväz obchodu SR prišiel s návrhom zrušenia jedno a dvojcentových mincí. Konzultoval to aj spolu s Národnou bankou Slovenska, ktorá má na návrh tiež pozitívny názor. V krajinách ako Holandsko či Taliansko takéto obmedzenie funguje už dlhší čas. Na Slovensku by tak došlo už k druhému rušeniu mincí, pretože ešte počas slovenskej koruny sme sa museli zbaviť desať a dvadsať haliernikov.

Podľa viceprezidenta Zväzu obchodu SR Pavla Konštiaka by zrušenie týchto mincí malo výhody nielen pre obchodníkov, ale aj pre zákazníkov. „Máme nedostatok pracovných síl a aj kvôli používaniu jedno- a dvojcentových mincí sa pri pokladniach tvoria dlhé rady, ktoré zdržujú celý proces nákupu,“ prezradil pre Hospodárske noviny.

Reakcie ľudí sú zatiaľ viac-menej pozitívne a tento návrh sa im pozdáva. Dlhé čakanie pri pokladniach kvôli hľadaniu drobných v peňaženke by mali byť vďaka tomuto minulosťou. S rušením jedno a dvojcentoviek ale nastane aj zaokrúhľovanie cien, čo niektorí spotrebitelia vidia ako problém ďalšieho zdražovania.

Čo si o rušení mincí myslíte vy?

Čo hovoríte na zrušenie jedno a dvojcentoviek?

Loading ... Loading ...

Zdroj: slovensko.hnonline.sk | Foto: Pixabay, freepik.com