Je naozaj pravda, že najľudnatejší štát sveta, v ktorom žije vyše 1,4 miliardy obyvateľov sa vyliečil z vírusu Covid-19? O opaku nás presvedčila správa z amerických tajných služieb určená iba pre Biely dom.

„Krajina sa na verejnosti prezentuje klamlivými informáciami ohľadom nakazených a mŕtvych ľudí v dôsledku pandémie,“ tvrdí pred médiami Donald Trump. Do dnešného dňa Čína eviduje 82 tisíc nakazených ľudí koronavírusom a podľahlo mu 3322 ľudí. Je zarážajúce, prečo práve oveľa menšie európske krajiny ako napríklad Taliansko či Španielsko, hlásia skoro dvojnásobné počty úmrtí.

Je známe, že prvé podozrenie na nový, nebezpečný vírus mala doktorka Ai Fen žijúca v epicentre nákazy Wu-chane. Čínska vláda jej zakázala informovať o tejto skutočnosti obyvateľov, zdôverila sa len svojmu kolegovi v práci, doktorovi Li Wenliangovi. Práve on ako prvý liečil vírusom nakazených, no stalo sa mu to, bohužiaľ, osudným.

Po jeho smrti vyšli najavo informácie, že zomreli ďalší 4 kolegovia, a tak sa Ai odvážila prehovoriť: „Keby som vedela, čo sa stane, bolo by mi jedno, že ma niekto za moje výroky pokarhá. Povedala by som to všetkým.“ Po tomto vyhlásení zmizla nikto nevie kam a Čína pre svoje dobro dodnes cenzuruje informácie na sociálnych sieťach.

 

Zdroj: CNN, Daily Mail  |  Foto: Twitter, depositphotos.com