Mária Kolíková je považovaná za najúspešnejšiu ministerku súčasnej vlády, snaží sa najviac a je aj mimoriadne vzdelaná, navyše, vo svojej oblasti najskúsenejšia. Táto silná a neoblomná žena si ale tiež zažila svoje. 

Priznala to na sociálnej sieti, nebolo to pre ňu jednoduché, ale považovala to za správne. Pri príležitosti Rómskeho holokaustu povedala všetkým svoju osobnú spoveď.

,,Keď som chodila do 2. triedy na základnej škole, spolužiaci sa mi posmievali, že som špinavá cigánka. Bolo to veľmi ťažké. Vtedy prišiel môj starší brat a povedal spolužiakom, aby to už nerobili. Hneď to prestalo. V susedstve som mala kamarátku Aničku. Bola to Rómka. Keď som chodila zo školy, často sme sa spolu stretli. Anička mi hovorila, že nepôjde na výlet, že nepôjde na lyžovačku. Nie preto, že by sa jej nechcelo. Ale preto, že sa jej posmievali. Anička mi povedala, že sa jej nikto v triede nezastane. Nevedela som vtedy ako na to reagovať. Povedala som jej, že vždy bude moja kamarátka,“ rozpráva ministerka spravodlivosti.

Spomína aj fakt, že bezhlavá nenávisť k ľuďom pre ich odlišnosť či etnikum je stále neprekonaný fenomén. ,,Rómsky holokaust nie je ani šikana, ani ponižovanie. Rómsky holokaust je vyvražďovanie! Je to zabíjanie druhého človeka preto, že bol iný. Je dôležité, aby sme toto vedeli. Je dôležité si to pripomínať, aby sa to už nikdy nezopakovalo!,“ dodáva Kolíková.

Foto/Zdroj: Instagram/ kolikova.maria