Veľký brat. Väčšina ľudí si toto slovné spojenie spojí predovšetkým s televíznou reality šou, ktorá sa konala aj u nás pred viac ako desiatimi rokmi. Táto šou bolo vytvorená na základe knihy od Georga Orwella – 1984. Avšak málokto už vie, že čoskoro to bude realita!

Už onedlho bude totižto na obežnú dráhu vypustených neskutočné množstvo minisatelitov, ktoré budú mať našu planétu non stop pod dohľadom a fotografovať zmeny, ktoré sa na nej dejú. Ale podľa spoločnosti sa o svoje súkromie báť nemusíme, jediné o čo im ide je len zisk!

Veľký brat

Spolupráca s humanitárnymi organizáciami je predsa priorita!

Pomocou minisatelitov bude vraj možné sledovať to ako sa naša planéta mení. Koľko dažďových lesov zmizlo? Koľko ľadovcov sa roztopilo? Prípadne akú veľkú pomoc budú potrebovať ľudia, ktorí boli postihnutí nejakou prírodnou katastrofou ako sú záplavy, či zemetrasenia?

Avšak zisk je vždy priorita. Firma Planet Labs sa s ponukou rozhodla osloviť viaceré ziskovky, či neziskovky. Farmárom takto môžu pomôcť sledovať svoje polia alebo kvalitu úrody. Burzových maklérov môže zaujímať ako sa vyvíja situácia na stavenisku, či v baniach. Taktiež bude možné pomocou fotografií sledovať ilegálny lov zvierat alebo zakázaný rybolov.

Klady vs. zápory projektu Dove

Predčia však všetky tieto klady nevýhody monitorovania? Spoločnosť však poukazuje na to, že rozhodne nemožno porovnávať kamerovanie vo výške očí s tým z vesmíru. Ale čo ak sa rozhodne toto zariadenie otestovať práve váš šéf a takto zistí, že si chodíte zapáliť cigaretku počas pracovnej doby? Alebo čo ak sa tvoji rodičia dozvedia, že sa práve nenachádzaš v škole, ale sedíš s kámoškou na námestí pri fontáne?

A nie je to vlastne jedno? Veď predsa každý z nás nosí pri sebe zariadenie s internetom, ktoré pravidelne nabíja? Aj toto zariadenie môže ukázať vašu polohu. Neveríte? Pozrite ďalší link.

Poloha vášho telefónu – klik sem!

Vyzerá to tak, že nastane nová éra v predbiehaní, kto je schopný získať o človeku viac informácií…

Zdroj/Foto: aktuality.sk, wikimedia