Hoci naposledy sa konali parlamentné voľby 29. februára tohto roku, už od leta sa hovorí o tom, že by táto vláda nemusela vydržať celé 4-ročné obdobie. Igor Matovič je totižto tŕňom v oku veľkého množstva ľudí, celej opozície, no konflikty sú aj v koalícii, veď jeho názory sú často odlišné od názorov Richarda Sulíka, lídra SaS. Napríklad Peter Pellegrini, predseda mimoparlamentnej strany HLAS-SD, ktorá má však paradoxne dosť členov v NR SR, už rozbieha aktivity vedúce k referendu o predčasných voľbách.

Otázkou avšak ostáva, ako by dopadli ďalšie voľby, a možno ešte väčší otáznik visí nad tým, kto a akým spôsobom by vytvoril pri súčasných pomeroch v našich politických kruhoch koalíciu.

Posledné prieskumy, vrátane toho z konca novembra, by pomerne s prehľadom ovládla práve strana HLAS-SD. Práve jej líder Peter Pellegrini by bol následne poverený vytvorením koalície a mal by sa stať aj premiérom. Ako by ale vyzerala koalícia? Ak by dopadli voľby podobne ako posledné prieskumy, dalo by sa predpokladať, že táto víťazná strana by obsadila približne 35, maximálne do 40 miest v parlamente. Nepochybne by rokovala so SMER-SD, avšak jeho preferencie výrazne klesajú a v jej prípade sa dá hovoriť v súčasnosti prinajlepšom o 20 kreslách, no reálne tak o 15 či 17.

Stále sme teda so zavretými očami na 55 kreslách a chýba ich viac než 20. Tento počet by dosiahlo SaS i OĽANO, no v ich prípade sa zrejme nedá hovoriť o spolupráci s HLAS-SD, nehovoriac o Ficovom SMER-e. V hre je Kollárova SME RODINA, no jej preferencie sú tiež na zostupe a dnes patrí ku koalícii. Poslednou reálnou možnosťou pre koalíciu je Kotlebova ĽSNS.

Bude vôbec p. Kotleba ešte v tom čase na slobode?

Avšak len málokto si vie predstaviť, že s ňou bude chcieť Pellegrini a Fico rokovať, hoci vo viacerých názoroch sa ich cesty schádzajú. Bez nej avšak koalíciu zrejme nevytvoria, pretože KDH býva na hrane 5%, a teda buď sa do parlamentu nedostane, alebo získa nejakých 10-12 kresiel, čo je opäť málo. A SNS či Vlasť sú od 5% pomerne ďaleko, zatiaľ čo Za Ľudí, Spolu či Progresívne Slovensko majú oveľa bližšie k súčasnej koalícii.

Ako teda môže vyzerať koalícia po prípadných predčasných parlamentných voľbách? Dokáže Peter Pellegrini dosiahnuť drvivé víťazstvo, vďaka ktorému by získal povedzme až 50 kresiel a následne by mu stačilo získať na svoju stranu menej subjektov? Odhodlá sa k spolupráci s ĽSNS? Dôjde k jeho dohode s Richardom Sulíkom v snahe dostať Igora Matoviča mimo koalíciu? Alebo je tu iné riešenie?

Foto: Twitter, Facebook/ĽSNS, Facebook/SaS