Veronika Cifrová Ostrihoňová

Ihla – vec, ktorá keď si predstavíte, že sa vám čoskoro dostane hlboko pod kožu, vzbudzuje rešpekt aj v skúsených darcoch krvi. Čo potom, keď vidíte, že ju idú pichnúť do rúčky či nôžky vášho maličkého bábätka? Reportérka Veronika Cifrová Ostrihoňová má preto za sebou emotívny zážitok. Pri očkovaní svojej dcérky Sáry mala čo robiť, aby v ordinácii neurobila scénu!

„Máme po prvom očkovaní. Teda, dokopy, troch. Mladá dáma samotný akt zvládla o niečo lepšie ako jej matka, ktorá by sa, nebáť sa hanby pred celou ambulanciou, bola rozsypala. A hystericky rozplakala ako naposledy v tretej triede, keď dostala z prvouky jedna mínus,“ prezradila Veronika so sebairóniou jej vlastnou. „Následne si Sarina užila zvýšenú pozornosť, porevala, a na rukách, či v nosiči strávila zhruba 46 zo 48 hodín. Celkovo to bol veľmi poučný zážitok. Zistila som napríklad ako dlho dokáže dieťa vrieskať bez jediného nádychu. Skromne si trúfam tvrdiť, že Sáru môžeme prihlásiť minimálne na regionálne majstrovstvá.“

Veronika Ostriňohová očkovanie

Reportérka tvrdí, že napriek tomu, že očkovanie nemusí byť pre každého jednoduchá a bezbolestná skúsenosť, je životne potrebné. Obrovským problémom pre našu spoločnosť je novodobý trend takzvaných anti-vaxxers, čo sú ľudia, ktorí odmietajú z rôznych príčin nechať svoje deti podstúpiť povinné očkovanie. Obvykle je to kvôli náboženskému či inému presvedčeniu – anti-vaxxers napríklad veria, že očkovanie môže spôsobiť autizmus alebo rôzne alergie.

Veronika Ostrihoňová Sára

„Ak máte deti, ktorých zdravotný stav to dovoľuje, prosím, neignorujte povinné očkovania. Trend je, bohužiaľ, negatívny. Zaočkovanosť na Slovensku klesá,“ pripomína Veronika Cifrová Ostrihoňová, ktorá upozorňuje, že v bratislavských obvodoch spadla očkovanosť pod 91,5 %. Ide o nebezpečné číslo. Už pod 95 % sa vytvárajú v okolí podmienky na šírenie ochorení, ak percento spadne pod 90, hrozia dokonca veľmi nebezpečné epidémie. Dôsledky nezaočkovanosti sa už teraz prejavujú v Rumunsku či Taliansku, kde zúria osýpky. Je to pritom ochorenie, ktoré by v našich končinách takmer nemuselo existovať, keby ľudia neignorovali výstrahy zdravotníkov.

Veronika a Sajfa s dieťaťom

„Strach z očkovania je, najmä v dnešnej dobe internetovej, pochopiteľný. Ale tak, ako si s účesom necháte poradiť od kaderníka, či so zásuvkami od elektrikára, skúste sa, ak máte pochybnosti, porozprávať s lekárom, ktorému dôverujete. Aj keď možno nebude taký sexi ako Dr. Google, má Vám čo povedať. No a potom už len nádych, výdych, konská dávka magnézia, a hor sa do ambulancie, keď príde čas. Poďakujú sa Vám za to nielen Vaše deti, ale napríklad aj tie, ktoré zo zdravotných dôvodov očkované byť nemôžu. Vaše rozhodnutie prispeje k našej kolektívnej imunite. A tých pár šedín, ktoré pri očkovaní malého zázraku vzniknú, ľahko vyrieši napríklad gaštanový preliv,“ uzatvára tému obľúbená reportérka.

Zdroj: Instagram/veronikaostrihonova | Foto: Instagram/veronikaostrihonova