Predpovede slovenských odborníkov zo skupiny Dáta bez pátosu sa už v minulých mesiacov niekoľkokrát osvedčili a splnili takmer do bodky. Tentokrát opäť varujú, no zostávajú optimisti. 

Analytici používajú dáta z testovania, očkovania, premorenia a porovnávajú aktuálnu sitáciu s druhou vlnou. Na jednej strane ju vidia horšie ako pred rokom, ale ich predpovede sú optimistické.

„V siedmom týždni delty sme o 2 týždne popredu oproti minulému roku, žijeme omnoho slobodnejšie a voľnejšie a napriek tomu rast nie je vyšší a strmší. Testujeme mierne viac a asi aj na miestach, kde je to potrebné, a lepšie nám funguje trasovanie,“ konštatujú na Facebooku.

„A preto máme úsmev na tvári a skutočne dobrý pocit a optimistické očakávania. Budeme ich konkretizovať bližšie budúci týždeň. Čo-to sme už v pár článkoch ohľadom špičky a dĺžky vlny, počtu infikovaných, hospitalizovaných a obetí naznačili. Volajú nás prehnaní optimisti,“ hovoria odborníci.

Podľa dostupných dát doteraz bude v nemocniciach 2 000 ľudí naraz, ale nie na vrchole, ale v priemere za najbližšie tri mesiace,“ dodáva matematik Kollár.

Foto/Zdroj: Facebook/ Dáta bez pátosu