Newyorský umelec Michael Murphy kritizuje vo svojom neobyčajnom kúsku svoju rodnú krajinu. Vážna téma no vo fascinujúcej forme, to predstavuje dielo Identity Crisis. Čoraz relevantnejšiu tému používania zbraní spracoval pomocou majstrovského využitia perspektívy a priestoru, vytvoril tak dokonalú optickú ilúziu, ktorá spája politiku a umenie!

 

Už vám niekedy niekto poradil pozrieť sa raz za čas na veci z inej perspektívy? Táto rada platí dvojnásobne v prípade umeleckej inštalácie Identity Crisis (kríza identity). Dielo pôvodne visiace v Philadelphii je totižto zaujímavé nielen svojou myšlienkou, ale aj spracovaním.

Vizuálna inštalácia 43-ročného umelca, prezentuje divákom mapu USA, zloženú z automatických zbraní zavesených na špeciálnych vláknach zo stropu galérie, a kriticky sa tak stavia k citlivým témam stúpajúceho násilia a vysokého počtu zbraní v Spojených štátoch.

Kde sa ale v tomto diele nachádza háčik? Murphy, ako priekopník hnutia Perceptual Art, nikdy nepracuje len v jednej rovine. Stačí sa na visiaci model pozrieť z druhej strany – a z obrazu Ameriky sa razom stane obraz obrovskej pištole. „Identity crisis je o obraze Spojených štátov, ktorý je zakorenený v násilí a zastrašovaní.

Ak sa násilie už raz normalizuje ako súčasť každodenného života, je to len krátky krok od jeho prijatia ako prirodzený aspekt ľudskej existencie.“, tvrdí o diele samotný autor. V nasledujúcom videu sa môžete presvedčiť o sile tohto objektu na vlastné oči.

Murphy svoju pointu podporil výnimočným využitím daného priestoru, vyvolal kontroverziu, a zároveň ponúkol fascinujúci pohľad na nový druh umenia. Podobný pohľad na túto tematiku mal v nedávnej dobe aj Donald Glover (pod svojou prezývkou Childish Gambino), ktorý v teraz už legendárnom, a mierne absurdnom videoklipe k piesni This is America zaujal satirický postoj a použil humor ku kritickému komentáru momentálnej situácie. Najlepšie umenie je predsa to, ktoré pokladá otázku. A čo vy, súhlasíte s jeho postojom?

Video:

Zdroj/Foto: theguardian.com, wikimedia.org