New York. Január 2006. Pacientka známeho psychiatra nakreslila na papier tvár muža, ktorý sa jej opakovane objavoval v snoch a niekoľkokrát s ňou aj komunikoval a radil jej vo veciach jej osobného života – žena ho však nikdy predtým nevidela! 

 

Na tento incident by sa po dlhšej dobe určite zabudlo, nebyť ďalšieho pacienta, ktorý o niečo neskôr zazrel portrét pri bežnom sedení položený na stole psychiatra. Aj tento pacient, bez akéhokoľvek spojenia so ženou, ktorá ho prvýkrát nakreslila, tvrdil, že tento muž ho navštevuje v snoch.

Odvtedy prešlo mnoho času ale záhada stále trvá –  tohto muža do dnešného dňa videlo vo svojich snoch vyše 2000 ľudí! Nikto, kto muža videl nevie jeho meno, hovoria mu iba THIS MAN (ten muž) a podľa ich tvrdení sa vyskytuje v snoch všade na svete – Los Angeles, Berlín, Beijing, Paríž či Moskva – vyzerá to, že pred týmto mužom niet úniku.

A doposiaľ sa nenašiel ani jeden človek, ktorý by tohto muža, alebo aspoň niekoho podobného, videl v skutočnom živote. Tí, ktorí boli navštívení týmto mužom si dokonca založili aj vlastnú webovú stránku thisman.org, kde zdieľajú svoje príbehy, kresby a mnoho ďalšieho.

Na internete sa okamžite rozbehli teórie o tom, kto tento muž je, prečo ho nikdy nikto nevidel inde ako v snoch a či sa nejdná len o istý druh masovej hystérie. Niketoré teórie sú však veľmi zaujímavé. Jedna tvrdí, že podľa Jungovej psychoanalytickej teórie môže byť muž akýmsi archetypálnym obrazom v ľudskom podvedomí, ktorý sa objavuje v stresujúcich obdobiach u výnimočne citlivých jedincov.

Niektoré teórie sú i náboženské a tvrdia, že muž je v skutočnosti spôsob, akým sa im ukazuje boh a preto by mali počúvať všetko čo im povie. Iné naopak stoja za tým, že je to skutočný človek z mäsa a kostí, ktorý má nadprirodzené schopnosti a dokáže vstúpiť do snov iných. Samozrejme sa však ale objavili aj také, ktoré naznačujú, že by mohlo ísť o sprisahanie veľkých korporátnych spoločností.

Čo sa týka teórií, ktoré sú vedecky najpravdepodobnejšie, je možné, že ide len o fenomém rozširujúci sa pomocou imitácie. Niektorí ľudia tento obrázok už niekde nevedomky zazreli, a ostali tak vystrašení, či ohromení, že sa im potom naozaj začal objavovať v snoch. Muž na obrázku nevyzerá úplne najnormálnejšie, a preto sa rozbehla aj teória, že je to v skutočnosti len obraz reprezentujúci náš proces rozpoznávania tvárí. Žiadnu tvár si nepamätáme úplne presne, hlavne nie v snoch, a preto je tento obrázok len nástrojom, ktorý nám uľahčuje identifikáciu obrazov a tvárí v snovom prostredí.

Neskôr sa objavili i zdroje, ktoré tvrdia, že je to v skutočnosti iba výmysel. Podľa nich je celý fenomém muža objavujúceho sa v snoch výtvorom človeka menom Andrea Natella. Natella je novinár, sociológ a marketingový stratég, tiež známy aj pod menom Luther Blissett – originálny majiteľ domény thisman.org. Vo svojej brandži používa mnoho pseudonymov a jeho špecialitou je vytváranie hoaxov pod jeho agentúrou menom Guerriglia Marketing. A čo vy? Ku ktorej teórií sa prikláňate?

 

Zdroj/Foto: facebook.com, thisman.org, vice.com