Bomba Tsar bola najsilnejšia vodíková bomba sveta sovietskej výroby a jej výbuch bol najsilnejšou explóziou spôsobenou človekom v doterajšej histórii našej planéty.

Z obáv, že by výbuch mohol narušiť zemskú kôru, znížili Rusi silu bomby z pôvodných 100 až 150 megaton “iba” na 57 megaton. Bola vyrobená len jedna (kvôli hmotnosti a rozmerom – bola dlhá 8 m a vážila 27 ton) a otestovaná v roku 1961, aby demonštrovala silu Sovietskej armády. Explózia sa uskutočnila približne vo výške štyri a pol tisíc metra nadzemou, no aj tak na zemi sa vytvoril kráter o veľkosti 4,6 km, pričom oblasť totálnej deštrukcie siahala do vzdialenosti 25 km. Atómový hríb dosiahol výšku neuveriteľných 64 km.

Zdroj/Foto: youtube, wikipedia

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Predchádzajúci článokVideo: Monštruózny stroj na stavanie mostov!
Ďalší článokNajsledovanejší youtuber sveta si kúpil nové auto, neuveríte čo si to zadovážil!
Alabuk
Šéfredaktor momentálne najrýchlejšie rastúceho portálu pre mladých - FUNmagazín.sk. Je mladý, trochu uhundraný, no vždy pripravený vás zásobovať množstvom videí a zaujímavostí z celého sveta! PS: Si mladý/á, akčne naladený/á, vyznáš sa v hrách a dobre sa orientuješ vo virálnych videách z celého sveta? Určite nám napíš na adresu [email protected]! Možno z teba urobíme nového redaktora FUNmagazínu!