Hoci je ľudský mozog mimoriadne komplikovaný, oklamať ho nie je vôbec zložité. Obrázok, ktorý vám dnes ukážeme, sa po prvýkrát objavil na pohľadnici už v devätnástom storočí a od tých čias zamotáva ľuďom hlavu!

Dnes začneme tak-povediac odzadu. Skôr, ako budete pokračovať v čítaní, si dôkladne obrzite obrázok a odpovedzte na jednu otázku: Spozorovali ste ako prvú mladú dámu alebo starenu? Na obrázku sa, samozrejme, nachádzajú obe, no to, čo uvidíte ako prvé, ovplyvňuje predovšetkým váš vek. Hoci obrázok uzrel svetlo sveta už v roku 1888, podrobnejšie ho preskúmal psychológ Edwin Boring až o 40 rokov neskôr.

Boring si všimol, že rôzne vekové skupiny ľudí vidia na obrázku dve rozličné ženy. Mladí ľudia si najprv všimnú mladú ženu, akoby otočenú do strany, zatiaľ čo tí starší, naopak okamžite spozorujú starenku zachytenú z boku. Jeho tvrdenia potvrdila aj vedecká štúdia, ktorá za týmto účelom skúmala pozorovanie 393 dobrovoľníkov, ktorí mali povedať, čo uvidia na fotke.

Výsledky preukázali, že mladú ženu ako prvú spozorujú predovšetkým mladí jedinci. Čo ste uvideli na fotografii ako prvé vy? V prípade, že to bola starenka, môžete si byť takmer istí, že tie najplodnejšie roky svojho života máte pomaly, ale iste za sebou…

Vidíte mladú ženu alebo starenu:

Mladá žena alebo starena?

Anketa:

Čo ste uvideli ako prvé?

Loading ... Loading ...

Zdroj: wikimedia commons | Foto: facebook, wikimedia commons