Uznávaný epidemiológ profesor Vladimír Krčméry už dávnejšie zvažoval odchod z krízového štábu. Teraz dokonca potvrdil aj to, že odchádza zo Slovenska. Podľa profesorových slov ho v týchto krajinách potrebujú viac a vráti sa, keď koronavírus znova udrie v druhej vlne.

Spočiatku sa pošuškávalo o profesorom odchode do dôchodku, no uznávaný expert nakoniec zaslúžený oddych zavesil na klinec a rozhodol sa vycestovať za pomocou iným. „Zvažujem medzi Libanonom a gréckymi ostrovmi, kde sú tri veľké utečenecké tábory. Intenzívne komunikujem, zdá sa, že budúci týždeň budem môcť ísť, najneskôr do konca mesiaca do niektorého z týchto táborov,“ povedal otvorene pre denník PLUS JEDEN DEŇ.

Faktom je, že na spomínaných miestach vyčíňajú oveľa horšie infekcie ako je vírus Covid-19. „Určite nechceme, aby ľudia v utečeneckých táboroch, ktorí čakajú na azyl, umierali na infekcie. Ich spektrum je veľké, pretože klesá postupne počet migrantov zo Sýrie a Libanonu a pribúda z Afganistanu a krajín subsaharskej Afriky. Sú tam traja hlavní zabijaci, to je tuberkulóza, HIV a malária. Aj z hľadiska profesionálneho práca medzi migrantmi je omnoho rôznorodejšia a efektívnejšia ako práca len s jednou diagnózou,“ upresnil Krčméry.

SLEDUJTE náš Instagram FUNMAGAZIN_SK, zabavíme vás ako nikto 😀 Nájdete ho >>>TU<<<

Podľa profesora nám koronavírus zahmlel oči a pomaly sa začalo zabúdať na katastrofické scenáre v Afrike, či na blízkom východe. „Plus máme tam stále našich lekárov, ktorých možno bude treba prestriedať alebo posilniť. Či to budú grécke ostrovy alebo Libanon, uvidíme budúci týždeň podľa jednotlivých pozvaní,“ dodal.

Na záver sa ešte poďakoval zvyšku odborníkom a špecialistom, ktorí taktiež odviedli bravúrnu prácu a pomocou ktorých sa Slovensko tak rýchlo z pandémie otriaslo. My sa samozrejme k ďakovným slovám pripájame a profesorovi držíme aj naďalej prsty.

Zdroj: pluska.sk | Foto: Facebook/TROPICKÝ-TÍM-SLOVENSKO-TROPIC-TEAM-SLOVAKIA