Poslanci schválili v treťom čítaní zákon o podmienkach prevádzky vozidiel v cestnej premávke, ktorý príde do platnosti v máji tohto roka. Je oveľa rozsiahlejší a podrobnejší ako doterajší a prinesie niekoľko nových vyhlášok i závažných zmien!

 

Štyri najzávažnejšie zmeny, ktoré sa budú týkať všetkých vodičov opísal portál Autobild.sk:

4 veľké zmeny:

Technická kontrola

Povinnosť technickej kontroly sa úplne zruší pre malé motorky, motocykle a trojkolky kategórií L1e a L2e. Väčším motocyklom kategórií L3e až L7e, prívesom a traktorom sa predĺži lehota prvej technickej kontroly zo štyroch na šesť rokov i lehota následnej kontroly z dvoch na štyri roky. Výnimkou budú traktory, ktorých najvyššia konštrukčná hodnota je viac ako 40 km/h. Pre ne sa tieto lehoty nemenia.

Emisná kontrola

Výsledkom emisnej kontroly je v súčasnosti to, že sa auto označí za spôsobilé alebo nespôsobilé. Po novom však pribudne ďalší medzistupeň, dočasne spôsobilé. Majitelia vozidiel tak budú mať možnosť v lehote 60 dní odstrániť chybu a emisnú kontrolu zopakovať.

Register prevádzkových záznamov vozidiel

Tento register je úplnou novinkou. Stanice technickej kontroly, pracoviská emisnej kontroly a kontroly originality, autobazáre, servisy, poisťovne a leasingové spoločnosti budú mať povinnosť doň posielať informácie o hodnote počítadla celkovej prejdenej vzdialenosti (odometra) vozidiel. Registrom by sa malo zamedziť stáčaniu kilometrov a informácie z národných registrov si budú štáty európskej únie medzi sebou vymieňať.

Emisná plaketa

V budúcnosti je plánované vytvorenie tzv. nízkoemisných zón, ktoré už v niektorých krajinách fungujú. Vozidlá budú mať Emisnú plaketu, umiestnenú na čelnom skle, ktorá im bude umožňovať či zakazovať vstup do takejto zóny. Na plakete bude zobrazená emisná trieda alebo druh pohonu. Staršie vozidlá na ňu nebudú mať nárok, získajú ju elektromobily, vozidlá s vodíkovými článkami či vozidlá s emisnou triedou od Euro 3.

Zdroj/Foto: autobild, pixabay

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.