Všimli ste si spomalený čas na vašich sporákoch a mikrovlnkách? Nie, nezdalo sa vám to! Táto kuriozita nie je len problémom Slovenska, ale takmer celého kontinentu. Čo sa stalo a čo to spôsobilo?

 

Tentokrát za všetkým nehľadajme ženu, ale politiku:)! Slováci približne od polovice januára pozorujú na svojich kuchynských spotrebičoch (sporáky, mikrovlnky, digitálne hodiny) približne 6 minútové meškanie času oproti skutočnosti. Ako k tomu došlo? Vysvetlenie je zaujímavé. Všetky digitálne hodiny sú pripojené do elektrickej siete a pracujú na frekvencii striedavého prúdu 50 Hz. Energia, ktorá prichádzala do našich domácností bola však vyrábaná v Srbsku a s nižšou frekvenciou, ako je 50 Hz. To sa z dlhodobého hľadiska prejavilo meškajúcimi hodinami na spotrebičoch približne v 25 krajinách Európskej únie.

A pýtate sa, prečo za to môže politika? Hlavným problémom je spor medzi Srbskom a Kosovom, ktorý spôsobil nerovnováhu v elektrických  prenosových sústavách a vyvolal takýto „vtipný“ efekt. Niekoľko Slovákov tak v posledných dňoch meškalo do práce alebo nestihlo dobehnúť na autobus.

Zdroj/Foto: tvnoviny.sk, videoarchiv.markiza.sk, pixabay.com