Ulice preplnené digitálnymi bilboardmi, v každom nákupnom centre aspoň 300 krikľavých obrazoviek, TV, či počítač, do ktorých hľadíme hodiny –  v dnešnom svete sme proste príliš zahltení obrazovkami. Nové technológie sú skvelý nástroj, ktorý nás posúva dopredu, ak je však digitálnych reklám na vás priveľa, veľmi rýchlo môžu mať práve opačný efekt!

 

Mladí vynálezcovia sa nechali inšpirovať technológiou, ktorá využíva polarizačné filtre. Táto technológia sa používa už aj pri kvalitných filtroch na fotoaparáty, či niektoré druhoch slnečných okuliarí, oni ju však za 6 mesiacov vývoja dotiahli do úplnej dokonalosti.

Podľa portálu Nielsen sa strávia američania viac ako 10 hodín pozerania sa do obrazoviek. Toto si začali uvedomovať aj Ivan Cash a Scott Blew, ktorí za posledný rok vnímali ako veľmi nás každý deň ovplyvňujú obrazovky, ktorým sa naozaj nemáme ako vyhnúť. Na každom mieste nás valcuje obrovský prísun informácií, vizuálny smog, a ani v bare či doma sa nevyhneme zapnutej televíznej obrazovke, či tomu otravnému svietiacemu bilboardu, ktorý vás doslova oslepuje pri pohľade von oknom.

Podľa Ivana sú neuveriteľne rozptyľujúce, a nútia nás cítiť sa bezmocnými, ako tvrdí vo svojom videu. Preto začali obaja mladíci investovať do technológie, vďaka ktorej by dokázali zablokovať aspoň časť týchto obrazoviek.

LCD a LED obrazovky sa pomocou polarizačného filtra dajú vyblokovať tak, že to pôsobí až neskutočne, pri pohľade cez ich špeciálne okuliare totižto vidíte len čiernu obrazovku aj napriek tomu, že sú zapnuté. Dokážu to vďaka spomínanej polarizácií – obrazovky sú totižto polarizované vo vertikálnom smere, okuliare ich blokujú za použitia opačnej, horizontálnej polarizácie. Táto technológia by nám mohla pomôcť a nechať naše oči aspoň chvíľu oddychovať od pretlaku informácií hlavne v budúcnosti.

Momentálne sú okuliare stále len v testovacej verzii, fungujú na LED/LCD obrazovky, nie však na smartfóny, či obrazovky s OLED technológiou. Napriek tomu je to však krok do budúcnosti, v ktorej sa dokážeme vyhnúť nechceným vplyvom digitálneho sveta. Fungovanie celého projektu pod názvom IRL Glasses si môžete pozrieť aj vo videu nižšie.

Zdroj/Foto: vice.com, reddit.com, unsplash.com, youtube.com

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.