Krása je veľmi subjektívny pojem, ktorý vníma každá kultúra po svojom. Kým u nás od istej doby „letia“ najmä ultraštíhle ženy a toto vtlačené vnímanie sa mení len veľmi pomaly a ťažko, inde platí „čím väčšie, tým lepšie“.

Táto mantra veľmi silno platí napríklad v africkej Mauritánii. Malá a suchá zem trpí nedostatkom, a tak sa v nej udomácnil svetonázor, že obezita znamená bohatstvo. Aby teda dievčatá mali šancu sa dobre vydať – a svadba a deti sú v tých končinách jedinou „kariérou“, ktorú môžu ženy urobiť – musia sa snažiť nabrať čo najväčší objem.

Miesto v dome vs. miesto v srdci

Tradícia, ktorá celkom odporuje ľudským právam, sa nazýva leblouh a ako taká nemá ďaleko od mučenia. Dievčatká sú v jej duchu už od útleho detstva násilne vykrmované. Počas prázdnin dokonca navštevujú špeciálne tábory, ktoré majú jedinú funkciu – za každú cenu z nich urobiť čo najťažší „materiál“ na vydaj.

Ľudia v Mauritánii totiž veria, že čím viac zaberie žena v mužovom dome miesta, tým viac ho okupuje aj v jeho srdci. Navyše, obézna nevesta je preňho aj akousi známkou prestíže – ak si totiž manžel môže dovoliť živiť obrovskú ženu, je v očiach susedov a známych dobre situovaný a vážený.

Mučiace tábory

Lenže pre ľudí žijúcich v púšti nie je také jednoduché nabrať hory tuku. Kde by nám stačilo zájsť denne do McDonald’s a cukrárne, tam musia Mauritánci využiť len to málo, čo majú k dispozícii – ťavie mlieko a kuskus.

Začína sa mliekom. Dievčatká už od veku 5 rokov ho musia piť v množstve, ktoré sa pre ne ľahko môže stať smrteľným – ide o 10-20 litrov denne. Týmto spôsobom sa nezaručuje len výživa, ale aj extrémne roztiahnutie žalúdka. Keď sa tak stane, je pre ne ľahšie pridať k strave obrovské množstvá kuskusu a drveného pšena s maslom.

Prijať 16.000 kalórií denne je pre človeka z civilizovaného sveta takmer nepredstaviteľné, ale v týchto táboroch ide o samozrejmosť. Vykrmovačky pritom s dievčatkami nemajú žiaden súcit – ak jedlo vyvrátia, donútia ich skonzumovať ho znova.

Krutá tradícia, ktorá pretrváva

Netreba hovoriť, že ak dievčatá takúto skúsenosť vôbec prežijú, otrasné dôsledky musia znášať po zvyšok života. Bohužiaľ, mentalita je nastavená tak, že ak by zostali napriek všetkému štíhle, uvrhli by svoju rodinu do hanby a aj tá jediná životná voľba, ktorú majú k dispozícii, by pre nich nepripadala do úvahy.

Istú dobu sa zdalo, že tejto odpornej tradícii odzvonilo. V roku 2007 sa zem začala meniť – v Mauritánii sa konali slobodné voľby a dokonca bolo zriadené ministerstvo pre ženské záležitosti. Krátko nato sa však uskutočnil vojenský prevrat, ktorý uvrhol krajinu späť do „hlbokého stredoveku“, v ktorom uviazla do dnešných dní.

Znepokojujúce zábery zo života v tábore si môžete pozrieť >>>TU<<<!

Zdroj: Extra.cz | Foto: YouTube/Speedy Facts