Minister hospodárstva Richard Sulík na základe informácii od Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), ktorý reguluje ceny elektriny na svetových burzách nepriniesli Slovákom pozitívne správy. V roku 2022 ceny energií ako elektrina a plyn vzrastú o 15%.

Môžu za to hlavne dva faktory. „Jedným je klimatická politika Európskej únie, od ktorej sa odvíjajú ceny emisných kvót. Minulý rok na jar klesla cena emisných povoleniek na 15 eur za kus a teraz sa obchoduje tak za 56 až 57 eur, čo je viac ako trojnásobný nárast a celá táto cena ide do ceny elektriny,“ vysvetľuje odborník na energetiku Ján Pišta.

„Druhým dôvodom zdraženia je to, že veľa elektriny sa vyrába aj z plynu, z paroplynových zdrojov a plyn prudko zdražel. Minulý rok stopový plyn, ktorý sa obchoduje na denných trhoch, stál zhruba 5 eur a menej, teraz stojí 47 až 48 eur. To je takmer 10-násobné zdraženie,“ doplnil.

Negatívnu prognózu zverejnil aj Richard Sulík, ktorý ozrejmil,, že je to výsledok 10 rozhodnutí troch vlád pod vedením Roberta Fica. „Snažíme sa cenové nárasty stlmiť tak, ako sa to len bude dať. Nevieme to však úplne odchytiť. Snažíme sa to odchytiť tým, že nárast silovej zložky kompenzujeme poklesom v poplatkoch, ale nejde to úplne. Preto bude, bohužiaľ, na nejaký čas zvýšená cena energií. Vychádza to na 1,5 až 1,7 centa za kWh. Dúfam však, že ceny silovej elektriny začnú klesať,“ uviedol minister hospodárstva.

Zdroj: Pluska.sk, Facebook/RichardSulik | Foto: Pixabay