Táto myšlienka je samozrejme smiešna, 70. roky sú už dávno preč, a spolu s nimi aj šialené disko párty. V tomto zaujímavom videu sa však predsalen vrátime k tejto téme pomocou zaujímavej myšlienky – ako by to vyzeralo, keby náš Mesiac nahradila obrovská diskoguľa, či dokonca zrkadlo?

 

Môže to znieť zábavne, no v simulácií zobrazenej vo videu tento efekt vyzerá naozaj prekvapivo dobre. Napriek tomu by však Zem nevyzerala ako pri obrovskej párty – takýto Mesiac by neodrážal rozptýlené slnečné svetlo, ale vytváral by skôr zrkadlový odraz – pri obrovskom množstve malých odrazových plôch, z ktorých by sa v takomto prípade skladal, to znamená, že by slnečné lúče odrážal naozaj iba sporadicky a vždy na malú chvíľu.

Za mesiac by na Zem dopadlo len niekoľko takýchto odrazených lúčov, ktoré by po jej povrchu preleteli rýchlosťou 20 000 kilometrov za sekundu. Ich svetelnosť by dosiahla len 0,1% zo svetelnosti Slnka, a videli by sme ich len ako veľmi rýchlý záblesk na oblohe.

Vo videu však Michael z YouTube kanálu Vsauce objavuje oveľa zaujímavejšie možnosti – ako by to vyzeralo, ak by takýto objekt nebol vzdialený rovnako ako Mesiac, ale povedzme tak blízko ako ISS? Alebo oveľa fascinujúcejšia možnosť, ako by to vyzeralo, ak by sme do takejto blízkosti dosadili obrovské zrkadlo?

Video je síce v angličtine, no na zhliadnutie simulácií vám žiadne cudzie jazyky nebude treba. Mesiac okrem iného však môžeme nahradiť aj inými planétami našej slnečnej sústavy –  drobný Mesiac je v tomto videu zamenený s červeným Marsom, či obrovským Saturnom, ktorý dokonca obiehajú jeho vlastné mesiace.

Samozrejme by bola takáto situácia v reálnom svete nemožná, kvôli rozdielom v gravitácií, veľkostiam planét a iným komplikáciam by sme len ťažko získali podobný pohľad aj v skutočnosti. Prinajlepšom by sme pri niektorých planétach utrpeli „iba“ obrovský príliv a odliv, zemetrasenia a radiáciu, aj tak je však zaujímavé vidieť, ako by planéty vyzerali v rovnakej vzialenosti ako Mesiac.

Ak by ste sa však chceli ešte o trochu viac pobaviť, niektorým ľuďom zrejme bol aj Mesiac ako diskoguľa príliš málo, a tak spravili podobnú simuláciu – len ho vymenili za obrovský banán prelietavajúci vo vzdialenosti ISS – približne 400 km nad Zemou.

Mesiac ako diskoguľa či zrkadlo

Mesiac nahradený inými planétami

Vesmírny banán letiaci vo vzdialenosti ISS

Zdroj/Foto: youtube.com, unsplash.com, wikipedia.org