Skupinka konzervatívnych poslancov, ktorá sa dostala do parlamentu na kandidátke OĽaNO Igora Matoviča, predložila návrh týkajúci sa interupcií, čím porušila koaličnú zmluvu. Urobila tak totiž bez vedomia ostatných koaličných partnerov. Strany SaS a Za ľudí preto žiadajú návrh stiahnuť. 

Na čele skupinky odporcov potratov stojí Anna Záborská. Političke tentokrát vadí správa z Europarlamentu, ktorá chce ženám zabezpečiť ľahší prístup k antikoncepcii a interupciám. Vypracoval ju chorvátsky europoslanec Predrag Matić, známy zástanca práv žien, podľa ktorého je prístup k prostriedkom proti počatiu kľúčový.

„V niektorých členských štátoch stále platia zákony, ktoré zakazujú umelé prerušenie tehotenstva s výnimkou prísne vymedzených okolností, a ženy sú tak nútené vyhľadávať nelegálne služby umelého prerušenia tehotenstva, cestovať do iných krajín alebo donosiť dieťa proti svojej vôli, čo je porušením ľudských práv a formou rodovo motivovaného násilia,“ píše sa v Matićovej správe o politike, aká vládne Poľsku, a akú sa Záborská a niekoľko ďalších poslancov OĽaNO snaží zaviesť aj u nás.

Celá správa sa má v Bruseli ešte len prerokovať. Anna Záborská sa svojím návrhom snaží dosiahnuť, aby bolo Europarlamentu jasne odkázané, že politika potratov a antikoncepcií je v kompetencii jednotlivých štátov. Podľa portálu Aktuality.sk sú pod návrhom konzervatívcov okrem nej podpísaní aj ďalší poslanci ako Mária Šofranko či Richard Vašečka.

Podľa europoslankyne Moniky Beňovej robí Záborská okolo správy zbytočný cirkus, pretože vec nemá i tak presah do právnych systémov. Ani zďaleka to však nie je prvý raz, čo konzervatívci týmto spôsobom zasahujú do práce Europarlamentu a Európskej komisie. Pod vedením Milana Krajniaka zo Sme rodina ministerstvo práce v minulosti zapracovalo pripomienky biskupov, ktorým v smerniciach prekážal pojem „rodová rovnosť“.

Zdroj: Aktuality.sk, Startitup.sk | Foto: Facebook/Anna Záborská – Kresťanská únia