Magic Book with super powers - 3D Artwork

V dnešnej dobe na tom nie je nič neobvyklé, no v minulosti to bol priam nadľudský výkon. Reč je o knihe farieb, ktorá je dnes odložená vo Francúzsku. Toto neskutočné dielo totižto vzniklo ešte v 17. storočí…

Ak dnes prídete do obchodu s nábytkom alebo si idete vybrať nejakú látku či lak, bežnou súčasťou ponuky je tzv. vzorkovňa. Podľa nej si môžte vybrať vhodnú farbu od vymyslu sveta. Tieto vzorky však vznikajú počítačovo. Ako inak, veď žijeme v modernej dobe.

No tak, ako dnes môžte zaplatiť za tovar cez internet a nemusíte sa trepať na poštu, inovácie nás stretajú na každom kroku. Ako však služby fugovali pred desaťročiami či storočiami? Dobrým príkladom je aj 800-stranová kniha „Traité des couleurs servant à la peinture à l’eau“ od holandského autora A: Boogerta. Umelec v nej opísal a ručne namaľoval všetky odtiene farieb, pričom aj popísal, ako sa jednotlivé odtiene dajú získať. Keďže na väčšine strán bolo až 12 odtieňov, nie je ťažké vypočítať si, že celkový počet farieb zmienených v tejto jedinečnej knihe, ku ktorej sa dostali len vyvolení, sa dá počítať na tisíce.

Ukážky z knihy:

Zdroj/Foto: Twitter, boredpanda.com