Zaočkovanie 70 percent európskej populácie do leta je až príliš ambiciózne. Kvôli meškajúcim vakcínam a nepripravenosti jednotlivých členských štátov bude väčšina ľudí zaočkovaná až na jeseň. Vyjadrili sa o tom europoslanci Ivan Štefanec a Lucia Ďuriš Nicholsonová v diskusnej relácii TA3-V politike.

“Ukazuje sa, že cieľ zaočkovať európsku populáciu bude reálne do 21. októbra s tým, že Veľká Británia by to mala stihnúť do 9. júla a USA do 9. augusta. Obávam sa, že trochu v tom zohral úlohu aj trh,” uviedla Ďuriš Nicholsonová. Podľa Nicholsonovej je pomalosť vakcinácie dôsledkom nevybavenosti jednotlivých štátov na očkovanie a pomalých dodávkach vakcín.

“To by si malo Slovensko uvedomiť, že potrebujeme posilniť zdravotníkov. Niektoré členské štáty napríklad otvorili viac hranice pre zdravotníkov z Ukrajiny. Našich zdravotníkov treba tiež výrazne podporiť aj finančne,” poukázala europoslankyňa s cieľom vylepšiť podmienky, aby očkovanie prebiehalo rýchlejším spôsobom.

Vysvetlili však aj to, že AstraZeneca, dodávateľ vakcíny proti novému koronavírusu, sľúbila väčšie množstvo vakcín pre Veľkú Britániu a zmluvy s Európskou komisiou myslela firma len ako zmluvy o budúcich zmluvách. “Vytvárame tlak na Európsku komisiu, aby boli zmluvy odtajnené a aby boli dohodnuté dodávky dodržané,” uviedol Ivan Štefanec s tým, že požiadali o nahliadnutie do týchto zmlúv.

Zdroj: TA3/ V politike, pluska.sk | Foto: Pixabay