Zasiahnutie bleskom je niečo, pri čom si povieme, že nám sa to stať určite nemôže, napriek tomu je však ročne zasiahnutých až 150 – 200 tisíc ľudí! Do tejto štatistiky sú započítané aj nepriame zásahy extrémnou prírodnou silou, ktorá môže spôsobiť aj smrť!

 

Blesk je obrovský elektrickostatický výboj cestujúci po dráhe najmenšieho odporu, ktorý je sprevádzaný jasným svetlom a samozrejme zvukom hromu. Viete však ako taký zvuk vzniká? Pri elektrickom výboji sa neskutočne rýchlo zahrieva všetok vzduch okolo neho – to spôsobí jeho expanziu, ktorá je tak náhla, že vytvorí dobre známy rachotivý zvuk rozliehajúci sa oblohou.

Blesk vytvorí silný výboj, z ktorého by sme po prepočte na teplotu získali pekne veľké číslo – až 30 000 stupňov Celzia! Byť zasiahnutý takouto neskutočnou silou už veru nie je niečo, o čom by sme mohli žartovať! Ak náhodou stojíte na nešťastnom mieste, alebo na podklade, ktorý je vodivý, je možné, že si blesk nájde cestu aj priamo k vám.

Pri zasiahnutí bleskom je v priemere iba 20 percentná šanca na prežitie, a ľudské telo pri tom môže utrpieť popáleniny, no najviac je ohrozené srdce, ktoré nemusí elektrický šok vydržať! Blesky však môžu spôsobiť aj rôzne iné problémy, záleží len od toho, ako presne vás zasiahnu. Rôzne následky a reakcie na zasiahnutie bleskom sa dozviete aj vo videu nižšie.

Video:

Zdroj: youtube.com | Foto: unsplash.com