V čase pandémie sú ľudia citlivejší na peniaze, výplaty a pomoc od štátu, cítia sa nedostatočne odškodnení za to, že ich prevádzky sú z rúk vlády zatvorené a nemôžu vykonávať svoju prácu.

Sám Igor Matovič svojho času vystúpil na tlačovej konferencii a povedal, že celý svoj premiérsky plat odovzdá do špeciálne vytvoreného fondu na pomoc ľuďom postihnutých pandémiou. Rovnako, ešte v roku 2018 bojoval za zmrazenie platov poslancov a vysokých ústavných činiteľov.

Momentálne dostávajú členovia vlády 1,5 násobne viac ako bežní poslanci, pani prezidentka dokonca 4-krát viac. Odmeny pre politikov nie sú stabilné, menia sa podľa toho, ako sa v daný rok darí hospodárstvu krajiny.

V roku 2020 bola hrubá mzda poslancov 3276 eur v hrubom. To však nie je všetko, každý poslanec navyše dostáva diéty v závislosti od miesta bydliska. Ak je jeho trvalý pobyt v Bratislavskom kraji, dostane navyše 1 966 eur. Keď do práce dochádza, dostane 2 294 eur. Poslanci majú tiež nárok na železničnú dopravu a ubytovanie zadarmo v kancelárii NR SR. Taktiež majú možnosť využívať 3 asistentov.

Ako je na tom premiér?

Členovia vlády a teda aj premiér dostávajú mesačne 1,5-násobok platu bežného poslanca, avšak diéty majú nižšie. U premiéra je to 1 076 eur, mesačne tak zarába 5 990 eur, ministri dostanú 5 801 eur. Niektorí s tým platom nesúhlasia, mnohí si myslia, že za ich zodpovednosť a veľa pracovných povinností, o ktorých bežný človek ani netuší, si také vysoké odmeny zaslúžia.

Zuzana Čaputová je momentálne najlepšie zarábajúcou prezidentkou v histórii našej krajiny. S pripočítaním všetkých diét dostane mesačne 14 431,75 eura. To je o viac ako 5 000 eur viac, čo zarábal predošlý prezident Andrej Kiska.

 

Foto: Instagram/ zuzana_caputova, igor_matovic_olano | Zdroj: startitup.sk