Veľký záujem o respirátory typu FFP2 je nie len u nás, ale aj v susednom Rakúsku. Zatiaľ, čo si išli Slováci pre ne pred pár dňami v obchodnom reťazci Lidl ruky dolámať, Rakúšania ich dostávajú zadarmo!

V Rakúsku platí od 25. januára povinnosť nosiť respirátory typu FFP2 v obchodoch a prostriedkoch hromadnej dopravy a to preto, že spomínaný typ respirátoru je podľa odborníkov najviac bezpečný. Toho názoru je aj nás minister zdravotníctva Marek Krajčí, podľa ktorého by bola šanca prenosu vírusu minimálna, takmer nulová, ak by ho Slováci začali nosiť. No o povinnom nosení zatiaľ ešte naša vláda nerozhodla.

Slováci si tak môžu respirátor zakúpiť za prehnanú cenu 1,99 €, zatiaľ čo v Rakúsku vláda ceny zastropovala, tzn. predajcovia ich nemôžu predávať za vyššiu cenu ako 0,59 €. V rakúskych reťazcoch Billa, Merkur a Penny začnú respirátory rozdávať od stredy.

Naskladnených majú aktuálne 20-miliónov respirátorov. V Lidli začínajú od dnes do stredy respirátory predávať za zníženú cenu 0,59 eur za kus. Vo štvrtok naskladnia 4-milióny kusov, ktoré budú rozdávané pri pokladniach zadarmo. 

Zdroj: dobrenoviny.sk | Foto: Pixabay