Seriál Lacasa de Papel, Money Heist či Papierový dom – je fenomén, ktorý ešte v roku 2017 zaujal fanúšikov po celom svete. Až po jeho uvedení na streamovaciu platformu Netflix sa úspech doslova ztrojnásobil!

Seriál sa žánrovo radí ku krimi dráme. Ide o veľmi návykový príbeh, v ktorom si zamilujete takmer všetko a prvé dve série zhltnete v priebehu niekoľkých dní. Ikonografia seriálu je významná v boji za slobodu, pri civilných protestoch a oslavách víťazstva demokracie. Ľudia si spievajú ústredné skladby zo seriálu a obliekajú sa do červených kombinéz ako hlavné postavy, ktoré sa rozhodnú vykradnúť národnú španielsku mincovňu.

O čo ide?

Záhadný muž, prezývajúci sa Profesor, naplánoval najväčšiu lúpež v histórii Španielska. Aby mohol zrealizovať tento ambiciózny plán, najal si osem ľudí s mimoriadnymi schopnosťami, ktorí nemajú čo stratiť. Cieľom je obsadiť Španielsku kráľovskú mincovňu a vytlačiť tam 2,4 miliardy eur. Aby sa tak stalo, potrebujú jedenásť dní izolácie, počas ktorých sa budú musieť vysporiadať so šesťdesiatimi rukojemníkmi, elitnými silami polície a aj problémami vo vlastných radoch.

ZAUJÍMAVOSTI ZO SERIÁLU A NATÁČANIA

Berlín (Pedro Alonso) a Profesor (Álvaro Morte) sú bratia aj v skutočnosti. Áno, majú rozdielne priezviská, avšak túto skutočnosť potvrdil tvorcia show v rozhovore pre Vertele.

 •  Helsinki (Darko Peric) a Oslo (Roberto Garcia) hovoria v seriáli srbským jazykom.
 •  V druhej sérii Nairobi (Alba Flores) počúva z rádia pieseň „Verde te qiero verde“ a pár slov si aj zaspieva. Vtip je v tom, že verše „Zelená, teba milujem, zelená“ si Nairobi spieva počas kontrolovania zelených 100-eurových bankoviek. Pieseň je zhudobnenou romantickou básňou Federica Garcia Lorcu „Romance Sonámbulo“, o potrebe vidieť zelené vetvy, zelený vietor atď.
 •  Tokyo (Úrsula Corberó) so sebou stále nosí sklenenú guľu, v ktorej je figúrka. Ide o postavu z Pána prsteňov, konkrétne o bojovníka z Rhunu. 
 • K prvému štvrťroku 2018 sa jedná o najsledovanejší seriál v histórii spoločnosti Netflix, ktorý nie je v anglickom jazyku.
 •  V seriáli niekoľkokrát zaznie pieseň „Bella ciao“. Ide o taliansku partizánsku pieseň, ktorá vznikla v priebehu druhej svetovej vojny. Text, ktorého autor je neznámy, ospevuje boj partizánov za slobodu. Pieseň je známa po celom svete ako hymna slobody, odporu a protifašistického hnutia.
 •  Tokyo, postava, ktorú hrá Úrsula Corberó, je inšpirovaná postavou Mathildy, ktorú hrá Natalie Portman vo filme Leon 1994.

https://www.youtube.com/watch?v=spCdFMnQ1Fk

 •  Tvorcovia seriálu sa veľmi inšpirovali filmom Gauneri 1992 od Quentina Tarantina.
 •  Lupiči v seriáli používajú masku s podobou slávneho španělského maliara Salvadora Dalího.
 •  Veľkým fanúšikom seriálu je brazílsky futbalista Neymar.
 •  Seriál zaznamenal obrovský záujem divákov. Prvú epizódu Efectuar lo acordado (2017) sledovalo 4,35 milionu divákov.
 •  V sérii si v pár epizodách malú rolu mnícha menom João zahral aj samotný Neymar. Avšak v dobe, keď na Netflixe vychádzala 3. séria, bol futbalista obvinený zo znásilnenia. Z toho dôvodu se tvorci rozhodli scény s ním vystrihnúť. Znovu boli do seriálu pridané po tom, čo sa prípad odložil pre nedostatok dôkazov.

 •  Ústrednú pieseň seriálu „My Life Is Going On“ od interpretky Cecilie Krull, hrajúcu počas úvodných titulkov, môžeme počuť aj v prevedení Pedra Alonsa (Berlin) počas záverečných titulkov poslednej epizódy tretej série.
 •  Pri osobnom stretnutí sa Profesor (Álvaro Morte) predstaví inšpektorke Raquel (Itziar Ituño) ako Salva. Je to skratka od mena Salvador (a ako Salvadora ho neskôr aj predstaví svojmu bývalému manželovi). Tento pseudonym je jasná nápoveda jeho súvisu s lúpežou, keďže Profesorov tím používa masky Salvadora Dalího. Inšpektorka, hoci sa intenzívne snaží prísť na identitu tajomného Profesora, sa však nad týmto faktom ani raz nepozastaví. 🙂

Foto: Instagram/ lacasadepapel | Zdroj: csfd.cz | Video: YouTube