Po viac než mesiaci sa opäť spoločne trošku rozhliadneme po svete a pozrieme sa na viaceré zaujímavosti, ktoré vám možno na hodinách zemepisu (či geografie) nepovedali. Sme zvedaví, či to budú pre vás naozaj novinky alebo o tom už dávno viete.

 

10 zaujímavostí zo zemepisu

Čo majú spoločné Madrid a Poprad?

Okrem toho, že názvy týchto miest sú na šesť písmen, čo nie je zrovna zaujímavé, ležia v takmer totožnej nadmorskej výške. Oficiálne údaje uvádzajú, že centrum Popradu je vo výške 672 m.n.m. a to madridské vo výške 667 m.n.m. A taký Liptovský Mikuláš má len 577 m.n.m.

Island

Hoci tento ostrovný štát s rozlohou rovnou približne dvojnásobku Slovenska prináleží Európe, je od nej pomerne vzdialený. Na mapách Európy je často vyobrazený v ľavom hornom rohu akoby bol len neďaleko Veľkej Británie či Nórska, no v skutočnosti je najkratšia vzdialenosť medzi Islandom a Veľkou Britániou cca 890 kilometrov. To je viac, ako z najvýchodnejšej časti Slovenska po najzápadnejší bod Česka.

“Opačná strana” Slovenska

Ak veríte, že Zem je guľatá, a územie Slovenska by ste prepojili cez stred Zeme na opačnú stranu, ocitli by ste sa v oceáne. Avšak, relatívne blízko od tohto bodu je Nový Zéland, ktorý je teda jedným z najvzdialenejších štátov od Slovenska. Napríklad, je o štyritisíc kilometrov ďalej ako Antarktída.

Časové pásma v Číne

Čína ako gigantický štát s viac než 9 miliónmi kilometrami štvorcovými sa nachádza až v piatich rôznych časových pásmach. Využíva avšak len jedno, to “pekingské”, a síce +8 hodín oproti nultému poludníku. Ak je v Anglicku 6:00, v Číne je proste 14:00. Avšak, teoreticky by malo byť na západe Číny už 15:00 a na východe len 10:00. A tak sa ľudia žijúci v rôznych častiach Číny musia prispôsobovať tomu, že niekde zapadá Slnko aj “po polnoci” a inokedy inde vychádza po 10. hodine rannej. Keďže však drvivá väčšina Číňanov žije v západnej časti krajiny, tak je tento krok vlády pomerne pochopiteľný.

Longyearbyen

Tento ťažko vysloviteľný názov je názvom najsevernejšieho obývaného mesta sveta, ktoré má aspoň tisíc obyvateľov. Toto nórske mesto ich má približne 2100 a nachádza sa na území Špicbergov. Leží až na 78. stupni severnej šírky a od severu Nórska, ktorý je už sám tesne za polárnym kruhom, je vzdialené bezmála 1000 kilometrov, od Osla až 2000 kilometrov.

Gigantická Amazonka

Síce oficiálne je asi len dvojnásobne dlhšia ako Dunaj, jej závratná veľkosť tkvie v iných faktoroch. V čase záplav býva podľa rôznych meraní široká miestami 40-50 kilometrov, jej najhlbšie miesto dosahuje až hĺbky 130 metrov a vyskytuje sa v nej podľa odhadov až 20% všetkej sladkej vody na planéte. Jej prietok v posledných stovkách kilometrov je taký silný, že ak by sa do nejakej gigantickej nádoby odčerpalo množstvo vodu, ktoré týmto bodom prejde za 30 sekúnd, všetkým obyvateľom Zeme by splnil ich pitný režim na jeden deň.

India

Podľa odhadov čoskoro najľudnatejší štát sveta mal pred 40 rokmi asi “len” 650 miliónov obyvateľov, čo znamená, že od roku 1980 sa ich počet v krajine zdvojnásobil. Len rozdiel medzi rokmi 1995 a 2020 je taký obrovský, že prevyšuje celé súčasné obyvateľstvo USA, tretieho najľudnatejšieho štátu sveta.

Najväčšie mestá Európy

Najväčšou rozlohou disponuje Moskva (s približne 2500 km2), nasleduje Londýn (asi 1600 km2) a Rím (asi 1300 km2). Bratislava má rozlohu 367,6 kilometra štvorcového. 

Najľudnatejšie mestá EÚ

Po tom, ako Veľká Británia vystúpila z Európskej únie, sa jej najľudnatejším mestom stal Berlín s 3,64 miliónmi obyvateľov, nasledujú Madrid, Rím, Paríž a Bukurešť. Ak by sa však brali do úvahy aj predmestia, suverénne by ich predstihol Paríž, ktorému by stúplo obyvateľstvo s 2,19 milióna obyvateľov až na viac než 10 miliónov.

Slovensko vs. čínske mestá

Slovensko má v súčasnosti približne 5,4 milióna obyvateľov. Ak by bolo Slovensko jedným čínskym mestom, zaradilo by sa v tomto rebríčku na 18. miesto. Celkovo 6 čínskych miest má cez 10 miliónov obyvateľov, 19 cez 5 miliónov a viac než 50 ich má aspoň 2 milióny.

Foto: Pixabay