Večer sa bavíte, cítite sa super a… a ráno ľutujete, že ste sa vôbec prebudili. Presne tak nejako by sa dalo v krátkosti opísať žúrovanie či oslavy, na ktorých sa popíja alkohol, a ich následky. To, čo o stave nazývanom ľudovo „opica“ zistili holandskí vedci, sa javí ako nezmysel.

Podľa ich skúmania na vzorke 761 obyvateľov Holandska vo veku od 18 do 94 rokov, z čoho bola najdpolovičná väčšina žien, totižto starší ľudia zvládajú rána lepšie, ako tí mladší. A to je absolútne opačné tvrdenie, ako je názor drvivej väčšiny ľudí. Predsa len, behom stredoškolských rokov či do cca 25. roku života sa mnohým zdá, že pokiaľ to fakt extrémne nepreženú, na druhý deň relatívne bez problémov fungujú, zatiaľ, čo po jednej preflámovanej noci v tridsiatke či štyridsiatke to je peklo.

Vedci avšak tvrdia, že vekom je znášanie „opice“ lepšie, pretože zastávajú názor, že s pribúdajúcimi rokmi si ľudia viac vyberajú, čo budú piť, koľko vypijú a akým tempom požívajú alkoholické nápoje (vrátane piva a vína). Zároveň si vraj na tieto stavy vybudovali istý návyk a neprekvapia ich. Na tom zrejme niečo bude, no vyhlásiť, že starší veľa lepšie zvládajú poopičné stavy, je trošku neobjektívne tvrdenie. Alebo?

Zdroj: Academic.com | Foto: Pixabay