Na Slovensku máme príliš veľa vysokých škôl s tisíce absolventmi, ktorých uplatnenie na trhu nie je až také ľahké, niekedy až nemožné. Preto chce minister školstva Branislav Gröhling chce túto situáciu riešiť. Rozlúčime sa s “lacnými a zbytočnými titulmi”?

Veľké množstvo vysokých škôl nás podľa ministra školstva, vedy, výskumu a športu dostalo do problémov. „My sme si zdevastovali vysokoškolské prostredie tým, že máme veľmi veľa vysokých škôl. Za ostatné roky sme nedbali až tak na to, aby bola na prvom mieste kvalita vzdelávania, ale aby bol ten pocit, že mám diplom. A s týmto sa musíme vyrovnať,“ poznamenal Gröhling.

Podľa jeho slov by sa mali vysoké školy na Slovensku inštitucionalizovať úplne inak. „Ja si myslím, že by sme mali mať bakalárske profesiové programy, ktoré by boli na vysokých školách,“ vyjadril sa minister školstva. „Každý, kto si bude vyberať vysokú školu, bude vedieť, kde sa absolvent vie zamestnať a aký má priemerný príjem,“ uviedol, podľa neho by sme sa mohli inšpirovať zahraničím, kde je takto zavedený systém štandardom.

Zdroj: startitup.sk | Foto: Instagram/branislavgrohling