Pred pár dňami svet obletelo video zúfalej matky štyroch detí, ktorú v obchode zlomil pohľad na prázdny regál s plienkami pre väčšie deti. V krátkom čase si ho stihlo pozrieť päť miliónov ľudí a väčšina z nich s plačúcou ženou súcitila. Slováci si o tom celom však myslia svoje…

Mala zlý deň a pohľad na „vybrakovaný” regál s plienkami bol povestnou poslednou kvapkou, po ktorej jej celkom vytiekli nervy. Tak to aspoň po medializácii videa vysvetlila matka štyroch detí Lauren Whitney, ktorá pracuje na pol úväzku v kine a je jedinou živiteľkou rodiny.

Jej muž, bývalý príslušník armády, funguje totiž ako študent denného štúdia a Lauren sa okrem toho stará aj o domácnosť a ich spoločné štyri deti, z ktorých najmladšie má 1,5 roka.

„Sme rodina s nízkym príjmom a nemôžeme si dovoliť proste ísť do obchodu a nakupovať vo veľkom. Keď napokon konečne nájdeme peniaze, aby sme si zadovážili potrebné veci a oni v tom obchode nie sú, je to strašne frustrujúce,” posťažovala si vyťažená žena.

O čo vlastne vo videu šlo? Lauren vošla do supermarketu, aby kúpila plienky pre svoju 18-mesačnú dcéru, lenže ako to už býva, v dôsledku koronavírusu bol tento tovar beznádejne vypredaný. Pri pohľade na prázdny regál sa rozhodla vytiahnuť telefón a poslať svetu odkaz.

„Toto je pre všetkých šialených ľudí, čo vykúpili všetky plienky: Ako mám…,” no v tom sa jej hlas zlomil a odhodlanie vynadať ostatným zákazníkom vystriedali slzy. “Ako mám prebaliť svoje dieťatko, keď si nemôžem dovoliť kúpiť 20 balíkov naraz ako vy?!” 

Prázdne regály nie sú v týchto dňoch vôbec ničím výnimočné – najmä na miestach, kde kedysi bola polohrubá a hrubá múka, dezinfekčné prostriedky a antibakteriálne mydlá sú dnes už len zvyšné krabice a ceduľky s ospravedlneniami, že tovar nie je na sklade.

Podobné je to v lekárňach s liekmi na kašeľ a teplotu. Sociálne siete sa prehýbajú pod pretlakom hádok medzi matkami, ktoré chceli prípravky kúpiť päť minút po dvanástej, pričom teraz nemajú čo dať svojim deťom, a ľuďmi, ktorí majú lekárničku zásobenú celoročne, a tak pre problémy podobných jedincov nevedia nájsť pochopenie.

Empatia chýba Slovákom aj so spomínanou Lauren, a to najmä z dvoch dôvodov. Prvým je, že ako deti postkomunistickej krajiny sme boli poväčšinou odchovaní na látkových plienkach, najmä staršie ročníky preto nemajú súcit so ženami, ktoré kvôli (podľa nich) pohodlnosti kupujú jednorazové. Druhým je fakt, že Laurenina dcéra má už takmer 2 roky a v tomto veku by podľa väčšiny ľudí už dávno nemala nosiť plienky.

Rozhorčenie nad videom si dovolil vyjadriť aj istý Slovák. Nezvolil však vhodnú rétoriku a nevyše, keďže šlo o muža, sa podľa komentujúcich žien nemal právo vyjadriť k téme plienok a prebaľovania detí. Rozdelil tak ľudí na dva tábory – tých, čo s ním súhlasili (a zároveň odsudzovali Lauren) a ďalších, čo ho mali za jeho slová chuť udupať pod zem.

Spomínané video mamičky, ako aj príspevok Slováka a niektoré komentáre k nemu si môžete pozrieť pod článkom.

Zdroj: Thesun.co.uk, Facebook/Koronavírus na Slovensku | Foto: Facebook/Koronavírus na Slovensku, Instagram/laurenloveshere, Pixabay, YouTube/NowThis News