Analytik a bývalý šéf Inštitútu zdravotnej politiky Martin Smatana otvorene prehovoril o tom, prečo u nás nezaberá lockdown tak, ako v zahraničí. Pre vysvetlenie porovnal Slovensko s Veľkou Britániou.

„Mňa zaujal prípad Veľkej Británie a to z dvoch dôvodov: 1. Majú veľmi podobné opatrenia ako zaviedlo Slovensko začiatkom januára. 2. Z ostrovov pochádza britská mutácia, tak práve tam by mal lockdown najmenej nefungovať, či?,”  položil otázku odborník. Prečo teda v Británií klesol počet infikovaných o 80% a u nás nie?

„Nepodmienili pohyb a aktivity pravidelným pretestovávaním,” vytkol Smatana. Čo to v praxi znamená? Cestovanie verejnou dopravou kleslo v Británií oproti rovnakému obdobiu minulého roka o 65%, cestovanie do práce o 31% a do potravín či lekární o 11%. U nás cestovanie až tak nekleslo. Verejná doprava klesla v rovnakom období len o 47%, cestovanie do práce o 16% a do potravín len o 6%.

„Mobilita na Slovensku ale od polky januára opäť rastie, a to podľa Google, Apple, či Waze dát. Premostenie masový skríning – nárast mobility – zmena správania ľudí s negatívnym testom – nárast prípadov je preto kľúčová hypotéza, prečo nám po začiatočnom úspechu prestal lockdown fungovať,” skonštatoval Smatana.

Ďalšími dôvodmi, prečo si Angličania vedú tak dobre sú napríklad prísnejšie kontroly dodržiavania opatrení alebo preto, že Británia skôr vsadila na kvalitu testovaní a nie na kvantitu. „Kvantita testov nie je očividne zárukou epidemiologických výsledkov. Británia pritom používa AG aj PCR testy. Rozdiel je v tom, že majú stanovenú stratégiu testovania a nejdú do necieleného testovania, ale jasných postupov, podporených trasovaním a izolovaním. Neexperimentujú a dodržujú zlatý epidemiologický štandard,”vysvetľuje ďalej analytik.

A ešte je tu jedná dôležitá vec. V Británií si potrpia na fakty a vyhodnocovaní dát, pričom u nás je to podľa mnohých odborníkov veľký chaus!

Zdroj: SME/ dennýpodcast | Foto: Pixabay