Bývali časy, keď mala 19-ročná Iránka menom Sarah Tabar na Instagrame takmer 500.000 fanúšikov. Preslávila sa totiž ako Zombie Angelina Jolie, ktorá údajne pomocou plastických operácií dosiahla mŕtvolnú podobu slávnej herečky. Nie každému sa však páčilo, čo robí. V októbri 2019 tak bola Sarah zatknutá a odsúdená prežiť 10 rokov vo väznici Qarchak, ktorú mnohí nazývajú peklom na zemi. Ako vyzerá dnes, po 14 mesiacoch strávených na tak hroznom mieste?

Odmalička vedela, že chce byť slávna a dosiahnuť to vďaka kyberpriestoru jej prišlo omnoho jednoduchšie, než stať sa napríklad herečkou. Sarah sa preto rozhodla založiť si Instagram a premeniť sa na ňom na slávnu postavičku. Sama však hovorí, že nikdy netúžila vyzerať ako Angelina Jolie – inšpiroval ju skôr film Mŕtva nevesta Tima Burtona.

Foto jej strašidelnej podoby si môžete pozrieť >>>TU<<<

 

Istý čas sa hovorilo, že jej výzor je výsledkom množstva plastických operácií. Až teraz sa Sarah priznala, že šlo skôr o make-up a ilúzie, hoci niekoľko zákrokov skutočne podstúpila.

Nech to už bolo akokoľvek, výzor priniesol Sarah veľkú internetovú slávu. Tá však bola niektorým náboženským fundamentalistom takým tŕňom v oku, že dievčaťu skončilo na krku obvinenie z rúhania, korupcie a urážky hijábu (závoj na hlavu nosený moslimskými ženami). To sa napokon premenilo na neuveriteľný 10-ročný trest.

Boj o život v Qarchaku

Podmienky v iránskych väzniciach sú celkovo neporovnateľné s tými našimi, no smutne preslávený Qarchak je jednoznačne najhorším zo všetkých. V budove, ktorá sa rozpadáva a sídli uprostred močiarov, takže je neustále zamorená krysami a hmyzom, sa v súčasnosti nachádza okolo 2000 väzňov.

Problém je, že celá väznica má len 600 postelí, a to v jednej jedinej miestnosti. Tí, ktorým nebolo pridelené lôžko, musia spať na zemi. Mnoho obyvateľov pritom tvoria deti, ktoré sa do väznice dostali spolu so svojimi matkami.

Rozloha celého objektu je kriticky nedostatočná, na každého väzňa pripadá len 20 cm štvorcových priestoru. Neexistuje tu žiaden systém triedenia na základe závažnosti zločinu, čo vedie k hrôzostrašným podmienkam. Mučenie a znásilňovanie je v Qarchaku na dennom poriadku, pričom jeho pôvodcami sú často samotní strážcovia.

Najhoršie, čo môže väzeň urobiť, je sťažovať sa na jedlo, nedostatočnú medicínsku starostlivosť či celkovo na otrasné hygienické podmienky. Trestom totiž býva v tom lepšom prípade samotka, do ktorej nespokojnému väzňovi pridajú ako spoločnosť iného väzňa, u ktorého sa prejavujú sklony k tyranii a záľuby v technikách mučenia.

Väznicou sa, pochopiteľne, šíria najrôznejšie choroby od HIV až po koronavírus. Tým sa v apríli tohto roku nakazila aj Sarah, ktorá napokon skončila na umelej pľúcnej ventilácii. Chorobu však prežila a vrátila sa do desivého objektu. Z tohu ju napokon dostali početné žiadosti o prehodnotenie neúmerného 10-ročného trestu, ktoré podávala nahnevaná verejnosť.

Vyslobodenie po 14 mesiacoch

Rozhodne nie každý v Qarchaku, čo je tam neoprávnene, má také šťastie, že sa dostane von, nehovoriac o predčasnom prepustení. Sarah však jednoznačne pomohla medializácia.

Mladá Iránčanka nedávno vystúpila pred kamerami, kde sa ukázalo, že od podoby zombie Angeliny Jolie má skutočne veľmi ďaleko, čo aj sama priznala. K starému životu sa však už vracať nemieni.

Skutočná podoba Sarah, ktorú svetu predviedla po prepustení z väzenia.

“Som si istá, že Instagram si už nikdy v živote do mobilu nenainštalujem, nehovoriac o tom, že by som si tam mala zriadiť účet!,” vyjadrila sa Sarah, ktorá si kvôli prezentácii na sociálnych médiách vytrpela svoje. Veľmi dobre si totiž uvedomuje, že nebyť tohto všetkého, dnes by už mohla byť na univerzite a žiť normálny život. Ten jej už po takomto hrôzostrašnom zážitku zrejme nikto nevráti.

Pre viac info nás sledujte na Facebooku 
>>> TU <<<!

Zdroj: Dailymail.co.uk, English.alarabiya.net | Foto: Facebook, Google Earth, Instagram, Twitter, YouTube