V pondelok 7. decembra sa definitívne rozhodne o tom, na koho narazí slovenská reprezentácia v kvalifikácii o majstrovstvá sveta vo futbale v roku 2022. Tie sa budú hrať v Katare, a to netradične v predvianočnom období. Pozrime sa spoločne na to, ako by mohla vyzerať “naša” skupina smrti, a naopak, ako by mohla vyzerať najľahšia skupina.

Pre ujasnenie, 55 európskych krajín (resp. členov UEFA) bude rozdelených na základe aktuálneho postavenia v rebríčku FIFA do šiestich výkonnostných košov, pričom v prvých piatich bude desať krajín a v najslabšom posledných päť výberov. Priamy postup na šampionát si zaistia len víťazi skupín, do baráže pôjdu krajiny umiestnené na druhých miestach.

Slovensko má momentálne “šťastie” v tom, že spomedzi európskych krajín je na 20. mieste, a teda ešte sa “zmestí” do 2. výkonnostného koša, vďaka čomu sa vyhne papierovo lepším výberom, ktoré figurujú rovnako v 2. koši. Avšak, pri súčasnej ohromnej vyrovnanosti sa nedá hovoriť, že by bol medzi druhým a tretím výkonnostným košom nejaký podstatný rozdiel. Prejdime však na konkrétne skupiny, ktoré by mohli mať prívlastok “skupina smrti” a “ľahká skupina”.

SKUPINA SMRTI PRE SLOVENSKO

V 1. koši sa nachádzajú prakticky samé TOP reprezentácie vrátane Francúzska, ktoré je úradujúcim svetovým šampiónom, aktuálneho lídra svetového rebríčka FIFA z Belgicka, no aj Anglicka, Španielska, Nemecka či Talianska. V 3. koši je Česko, ktoré nás zdolalo behom ostatných dvoch rokov štyrikrát v rade, no aj Nórsko či Írsko. Zo 4. koša by dokázali poriadne vytrápiť Slovinci, Izrael či Bosna, v 5. koši figurujú viaceré postsovietske či bývalé juhoslovanské krajiny.

5-členná skupina smrti podľa nás: Francúzsko/Belgicko, SLOVENSKO, Česko, Izrael, Arménsko/Kosovo.

6-členná skupina smrti podľa nás: Anglicko/Portugalsko, SLOVENSKO, Česko, Izrael, Arménsko/Kosovo, Moldavsko.

NAJĽAHŠIA SKUPINA PRE SLOVENSKO:

V každom koši sa nájde nejaký ten papierovo slabší súper, na ktorého by sa dalo ukázať prstom. Zatiaľ, čo v predošlom prípade by bol postup, no aj barážová priečka mimoriadne náročne vybojovateľná, v tomto prípade by to nemuselo byť nedosiahnuteľné.

Ľahká skupina podľa nás: Dánsko, SLOVENSKO, Island/Fínsko, Luxembursko/Gruzínsko, Andorra + San Maríno (ak by sme boli v 6-člennej skupine).Foto: Twitter